top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Ľubovnianka Katrina (27) si plnila sny v Katare, krajine plnej luxusu

Cez Prahu až do exotického Kataru! Staroľubovnianka Katrina Kováčová (27) si vďaka svojmu chceniu a profesionalite plní sny. V malej a bohatej krajine, ktorá v minulých týždňoch hostila Majstrovstvá sveta vo futbale, pracuje v jednom z najluxusnejších hotelov. Okrem náročnej práce ju fascinuje nové prostredie, ale aj jedinečná atmosféra.


Mladá Slovenka vyštudovala hotelovku v Prešove a po nej aj vysokú školu s rovnakým zameraním v Prahe. Je jednou z mála našincov, ktorí mali to šťastie pracovať v Katare počas veľkého futbalového sviatku. V jednej z najbohatších krajín sveta sa ocitla pred pár týždňami. „Skončila som s titulom hotelového inžiniera v roku 2020, človek vtedy nevedel, čo bude robiť, keďže sme mali obdobie kovidu. Začala som pracovať ako čašníčka v Mandarine Oriental v Prahe, kde som sa neskôr dostala na pozíciu supervízora s ďalšou možnosťou transferu. Mohla som sa rozhodnúť pre Ameriku či iné lokality, napokon zvíťazila najťažšia možnosť, a to ísť do Dohy v Katare. Chcela som vyskúšať prostredie, kam sa ľudia nehrnú a zároveň mať iný uhol pohľadu. Svoje zohral aj svetový šampionát, je to jedinečná možnosť, ktorú človek nezažije len tak,“ povedala nám Katrina, jedna z mnohých zamestnankýň honkongkskej hotelovej, investičnej a manažérskej skupiny.


Katar je mimoriadne bezpečný

Maličký Katar je rozlohou iba o niečo väčší ako náš Prešovský kraj a má asi 2,8 milióna obyvateľov. Charakteristický je rôznorodosťou obyvateľstva, z ktorých tu má trvalý pobyt iba neveľké percento. „Ešte stále som tu nová, prvé pocity však boli úžasné. Človek sa tu cíti vítaný, pochopiteľne, je tu iná kultúra a iné zmýšľanie. Dá sa povedať, že na začiatku dostanete kultúrny šok, veď tu údajne žije 95 národností, všetci vám však pri adaptácii pomôžu,“ pokračovala rodáčka zo Starej Ľubovne a pridala aj vlastnú skúsenosť. „Keď tu chce človek pracovať, musí dostať, ja to nazývam, akúsi ich občianku. Čaká na ňu pomerne dlho, treba prejsť všetkými zdravotnými prehliadkami. Začína to krvnými testami, röntgenom tela či rôznymi odtlačkami prstov. Musíte byť v kondícii, aby rozhodli, že ste spôsobilý.“

Zároveň platí, že krajina z Arabského polostrova je aj rajom pre bezpečie. „Jedna z najbezpečnejších krajín na svete. Uvediem príklad, v Katare je populárny rozvoz jedla na skútroch, vodiči v nich bežne nechávajú kľúče, telefóny či peňaženky a nikto si ich nedovolí vziať.“


Práca v modernej štvrti

Katrina pracuje v hlavnom meste ako asistentka manažéra v hotelovej reštaurácii. Ide o novovybudovanú časť a luxusnú lokalitu. „Naša reštaurácia je najväčšia, je v nej 150 miest na sedenie, má štyri terasy, ktoré sú teraz otvorené pre konanie futbalových majstrovstiev. Pracujeme s otvorenou kuchyňou, máme japonskú, ale aj európsku kuchyňu. Náš tím má štyridsať zamestnancov zo 17 národností. V práci máme Indov, Nepálcov, ale aj Európanov zo Španielska, Francúzska či Švajčiarska, sú to všetko ľudia z dobrých škôl. Zväčša tu zostávajú pracovať dva-tri roky. Domáci, ktorí majú ropu, perly, rybolov veľmi v službách nepracujú, na to majú cudzincov.“

Luxusná štvrť je charakteristická udržateľnosťou, na čom má podľa našej rodáčky vplyv manželka hlavného šejka. „Je veľmi uznávaná, dbá na školstvo, vzdelávanie i udržateľnosť. V štvrti je skĺbená ekológia, história i moderno. Keďže sú tu vysoké teploty, budovy sú usporiadané tak, aby robili tieň. Klíma v nich je samozrejmosťou.“


Nákupné centrá a voľný čas

Hotel, ktorý je pre Staroľubovnianku prechodným domovom, v súčasnosti ubytováva predstaviteľov Medzinárodnej futbalovej federácie i čelných funkcionárov národných zväzov, najmä z arabského sveta. Nájdu sa však aj známe osobnosti, ich identitu ale zamestnanci prezradiť nemôžu. „Keď som tu prišla z Prahy, mali sme školenia ako fungovať a všetko zvládnuť. Celkovo je tu neskutočný nápor, všetci hľadajú luxus. V reštaurácii sa vás nepýtajú na menu, ale na bestseller, len aby sa tým pochválili na sociálnej sieti. Napríklad na kapučíne musí byť logo, čo znamená drahé a luxusné, od ostatných sa tým odlišujete,“ približuje prostredie z Kataru.

V krajine pri Perzskom zálive trávia ľudia voľný čas v nákupných centrách. „Sú veľmi populárne, majú však pridanú hodnotu. Jedno je, napríklad vybudované ako talianske Benátky, kde premávajú gondoly, ďalšie je v štýle hradu. Aj tu je všetko klimatizované, veď vonku je bežne aj 40 stupňov. Keď je tu v decembri 25 stupňov, domáci hovoria, že je strašná zima. Keď chcete ísť na pláž, nezahalená v plavkách, musíte vyhľadať súkromnú. Ešte sa dá zažiť a popozerať do púšte, kde som zatiaľ nebola.“


Na štadióne fandilo 89-tisíc divákov!

K najväčším zážitkom v Katare bude pre Katrinu spomínaný futbalový šampionát. Ten okúsila na vlastnej koži, mala to šťastie, že 89-tisícovom kotle moderného štadióna navštívila zápas s hviezdnym Lionelom Messim medzi Argentínou a Mexikom. „Všetci sú tu Messi alebo Ronaldo. Keď dal Messi v zápase gól, všetci oslavovali, bolo to neskutočné. Samozrejme, aj ja, keďže som jeho fanúšikom. Aj priaznivcov z Argentíny, ktorí tu boli asi najvýraznejší bolo najviac, podobne aj Afričanov,“ dodala Katrina.

Popri moderných štadiónoch bol témou šampionátu zákaz alkoholu. „Ukázalo sa, že počas futbalu nikomu nechýbal, ani som sa kritikou nestretla. Ľudia ak chceli, dali si ho v hoteli. Na štadióne potom dostali vodu v pohári, do akého sa čapuje pivo. Na štadióne bolo čisto, prišlo plno žien a detí, neboli žiadne šarvátky, všetci boli priateľskí. Bol to zážitok na celý život,“ pochvaľovala si výnimočné momenty, pre ktoré sa oplatí plniť si sny. „Každý sen sa dá realizovať, len si za tým musíte ísť,“ povedala na záver našej debaty o práci v Katare počas videorozhovoru Katrina, aby zároveň odovzdala pozdrav do Starej Ľubovne.

Našej rodáčke prajeme ešte veľa pekných zážitkov a tiež úspechov v práci. Nech sa jej darí!


Peter Rindoš, foto: archív K.K.

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 47,48 (14. december 2022)

bottom of page