VIDEO Vzácny obraz v blízkom kostole - unikátna rekonštrukcia Leonardovej Poslednej večere
- Alena Dudláková
- 2 days ago
- Čítanie: 3
Stano Lajda (66) mal k maliarstvu blízko už v detstve. Ako trinásťročný namaľoval poslednú večeru podľa obrázka, ktorý mu dal jeho starý otec.
Maliara ždy priťahoval realizmus. Dnes pozná každý štvorcový centimeter obrazov od renesančných majstrov ako Leonarda da Vinciho, Michelangela Buonarrotiho, Raffaela Santiho a ďalších.
Jeho obdivovaný majster Leonardo povedal: „Čo nepoznáme, to nemôžeme milovať.“ Aj preto Stano študoval, poznával a zamiloval sa do dokonalosti Poslednej večere, ktorú sa rozhodol zrekonštruovať.

ODHALIL TAJOMSTVO OBRAZU
Jeho obraz v týchto dňoch zdobí Kostol sv. Bartolomeja v Hniezdnom. Obdivujú ho nielen znalci umenia ale i veriaci, ktorí do kostola prichádzajú. Bude tu aj počas Veľkej noci. Pri podrobnej analýze originálu Stano Lajda prišiel na zaujímavú teóriu. „Ten obraz je ako keby otvorená kniha. Jedna časť je v tme, jedna v svetle a Kristus akoby v strede. Ľavá strana predstavuje starý zákon, pravá nový zákon a apoštoli predstavujú prorokov zobrazených v biblii.“ Tieto poznatky autor opisuje aj v knihe, ktorá vyšla v novembri ODHALENÉ Tajomstvo Leonardovej poslednej večere. Okrem toho sa tu venuje aj ďalšiemu zaujímavému detailu, ktorý mu rekonštrukcia odkryla. „Podarilo sa mi identifikovať krajinu v oknách, o ktorej vedci hovoria, že je fiktívna a mne sa podarilo dokázať, že je to reálna konkrétna krajina vzdialená 100 km od Milána. Čiže Leonardo v tejto krajine bol. My sa ale už dnes ťažko dozvieme, prečo toto namaľoval, no určite mal na to dôvod,“ uviedol S. Lajda.

VYCESTOVAL DO MILÁNA
Autor originál prvýkrát videl naživo po revolúcii priamo v milánskom Kláštore Santa Maria delle Grazie. Zachovalo sa tu menej ako 40 percent. Aby uznávaný umelec mohol dôkladne analyzovať originálny obraz, musel do Milána vycestovať viackrát. „Moja rekonštrukcia je zmenšená o 2,5-krát. Robil som na tom 10 rokov a tiež som robil aj rekonštrukciu okolitých stien, ktoré priamo nadväzujú na tento obraz, takže som k tomu pristupoval až s takou vedeckou metódou,“ doplnil umelec, ktorý vyštudoval reštaurovanie maľby. Od roku 2000, kedy originál na stene v katedrále zreštaurovali, sa našlo viacero umelcov, ktorí sa rozhodli urobiť rekonštrukciu. „Som ale presvedčený, že moja je tá najlepšia, aká doteraz vznikla, lebo ja som sa s lepšou nestretol,“ neskromne poznamenal Stano Lajda.
MEDZI APOŠTOLMI NENAŠIEL ŽENU
Ešte pred samotnou rekonštrukciou si autor vyskúšal namaľovať troch z dvanástich apoštolov Tomáša, Jakuba str. a Filipa. Keďže bol s prácou spokojný, pokračoval aj ďalšími, ktorých zobrazenie na originálnej maľbe si pozorne všímal. „To, že je medzi apoštolmi žena, ako sa hovorí, je fáma. Skutočne je apoštolov 12 a tá „žena“ je sv. Ján, ktorý sa takto vyobrazoval. Dokonca cirkev prepísala, kto sa má ako zobrazovať a Ján sa mal ako najmladší z apoštolov zobrazovať s vlasmi po plecia. Mária Magdaléna mala byť s vlasmi po pás alebo po kolená,“ spresnil autor, ktorý obraz vystavoval už na 13-tich miestach. Nielen na Slovensku, ale aj v Čechách či v Ríme.
APOŠTOLI V MIERKE 1:1
Stano Lajda do galérie v Hniezdnom priniesol množstvo artefaktov, ktoré súvisia s jeho vášňou. Okrem prvého obrazu, ktorý namaľoval v 13-tich rokoch sú to aj rôzne pohľadnice, listové zásielky, hodinky, reliéfy, sošky, jednoducho celú osobnú zbierku predmetov, ktoré kopírujú slávny Leonardov obraz. Priniesol aj obrovské fotoplátna.

„Sú to zväčšeniny vo veľkosti 1:1 k originálnu, aby mohli návštevníci vidieť, aký skutočne veľký je originálny obraz, no mňa zaujímalo aj to, že ak sa to zväčší, aké to bude ostré. Mňa celkom prekvapilo, že 2,5-krát zväčšené a je to kvalitné, a zachovalo si to aj detailnosť,“ k precíznej práci povedal Stano Lajda, ktorý pre zaujímavosť a predstavu upresnil, že originálna maľba na stene v Miláne má rozmery 8,80 m x 4,60 m a rekonštrukcia vystavená v kostole v Hniezdnom má 3,60 m x 2 m. Leonardo tiež použil inú maliarsku techniku, keďže maľoval na omietku, no Stano Lajda by chcel v budúcnosti urobiť aspoň jednu skupinu apoštolov s napodobnením práve Leonardovej techniky.
foto: Alena Dudláková
Comments