• Mário Veverka

V. Lapšanský víťazom prestížnej série

Updated: Jul 6, 2020

Malá, ale úspešná – aj takto by sa dala charakterizovať výprava staroľubovnianskych bežcov na piatych, záverečných  pretekoch série Tatry Prestige Tour 2018. Zo siedmich pretekárov, ktorí sa postavili na ich štart, totiž až traja vystúpili na „debnu.“

Prvým z nich bol Viktor Lapšanský, ktorý na 10 km trati nechal za sebou celé Nordic walkingové pole (52:43 min.). Navyše, súčtom 770 bodov sa stal aj „chodeckým“ Kráľom Tatier. „Tento titul ma určite potešil, nakoľko sa série zúčastnila celá slovenská špička v Nordic Walkingu,“ netajil radosť po zisku pohára pre celkového víťaza člen BK SL, ktorý bol v Poprade šťastný nakoniec až dvakrát. Dôvod? Jeho manželka – Urszula, sa stala absolútnou šampiónkou v ženskej kat. NW (1:04:05 h). Vo skvelom svetle sa predviedla i Danka Faltičková, ktorá v polmaratóne finišovala ako deviata (1:47:12 h), kat. F40 však vyhrala. Okrem nej sa na 21,1?km trať Poprad – Svit – Poprad vydali aj Jaroslav Šidlovský (1:30:54 h. celkovo 26., v kat. 11.) s Ľubomírom Šidlovským (1:44:46 h, 76., v kat. 25.), mini polmaratón (2,1?km) si zas „strihla“ Laura Šidlovská, ktorá časom 13:49 min. obsadila 75., v kat. 12-15-ročných dievčat 32. priečku.

beh - 40586148_1879132202169904_6476174348603359232_n

Šestica Staroľubovňanov po pretekoch v Poprade (zľava): J. Šidlovský, L. Šidlovská, Ľ. Šidlovský, U. Lapšanská, D. Faltičková a V. Lapšanský. Foto: archív V.L.

A atmosféru popradských ulíc si užil aj Martin Sivuľka. Ten si ale zvolil „Primátorsku desiatku“ – beh z centra mesta po cyklotrase okolo rieky Poprad do Spišskej Teplice a späť. „Cieľovú pásku som preťal na 13. mieste v kategórii M19-39 v osobnom rekorde na 10?km: 44 minút a 7 sekúnd. V celkovom poradí Tour som sa tak umiestnil na 33. mieste v kategórii muži z celkového počtu 804 pretekárov,“ zhrnul to najpodstatnejšie reprezentant TJ Mier Kamienka, ktorému ale rekord

20180901_105035

spod Tatier vydržal len deň. Na Ultrajansikovi, 10 km behu z Lapśe Niźne do Niedzice, mu totiž časomiera ukázala 43:34 min., vďaka čomu obsadil 3. miesto v kategórii MASTER. O týždeň neskôr vymenil 39-ročný pretekár poľský terén za Horehronský. A v heľpianskom krose – Memoriáli Štefana Bošeľu, tiež dobehol tretí (19:05 min.) s 24-sekundovou stratou na víťaza.

DVAKRÁT PRVÝ Počas septembra však o sebe dával vedieť i V. Lapšanský. V skvelých výkonoch totiž tento 53-ročný Staroľubovňan pokračoval aj v Poľsku. V Starom Saczi zvládol 5,5 km trať za 34,17 min., čím sa stal víťazom Biegu i Marszu Nordic Walking o Puchar Miejskiej Góry, cez jarmok si zas pre seba ukoristil Novohradský pohár. Malebnú 7,4 kilometrov dlhú trať vedúcu mestským lesoparkom zdolal za presne 43 minút a jednu sekundu, najrýchlejšie zo všetkých Nordic Walkerov.

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 37 (9. októbra 2018)