top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Výherné automaty sa potichu vrátili, v inej forme

Updated: Jul 8, 2020


automaty.vyherne.Vrchovina 011

Zákaz hazardu v Starej Ľubovni odsúhlasili poslanci ešte v decembri 2015. Táto téma rozdeľovala spoločnosť dlhodobo, jedni boli za zrušenie, iní proti. Tri mesiace po tom, čo skončila licencia aj poslednému prevádzkovateľovi (31. december 2017), sa výherné automaty, aj keď v inej forme, vrátili. Nahradili ich tzv. kvízomaty.


Herne museli skončiť, ale prevádzkovatelia si aj napriek tomu našli cestu k ich obnoveniu. Aj v Starej Ľubovni už podľa našich informácií nájdete herňu, kde automaty vystriedali kvízomaty. Tie fungujú na rôznych princípoch, najčastejšie je súčasťou hry aj otázka, ktorá ale nemá jednoznačnú odpoveď, a preto je v podstate jedno či odpoviete správne alebo nie. Pestovanie gamblerstva teda neskončilo, iba sa pretransformovalo do podoby, ktorá má presvedčiť, že o hazard nejde.


Finančná správa, ktorá vykonáva dozor nad prevádzkovaním týchto hier, dôrazne upozorňuje na porušovanie zákona. Kvízomaty sa totiž skrývajú za licenciu, ktorá sa na ne nevzťahuje. ,,Takýmto spôsobom sa rôzni podnikatelia snažia obchádzať zákonné podmienky prevádzkovania hazardných hier. Finančná správa však upozorňuje, že aj takéto zariadenia sú považované za hazardné hry a tieto prípady budeme naďalej pokutovať,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy SR Ivana Skokanová.


Tisícové pokuty Podľa Asociácie zábavy a hier (AZAH), ktorá združuje osoby podnikajúce v oblasti prevádzkovania hazardných hier, sa rozširovanie herní s kvízomatmi dalo očakávať.  ,,Takéto herne vo veľkom vznikali po zákaze hazardu aj v susednom Česku. Žiaľ, naše zákony sú v súčasnosti na tieto kvízomaty prislabé, a preto budú pribúdať, hoci sú pre spoločnosť oveľa nebezpečnejšie ako klasické výherné prístroje, ktoré podliehajú prísnej regulačnej legislatíve,“ uviedla hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová. V tejto súvislosti pracovníci finančnej správy zrealizovali už niekoľko kontrol v rámci Slovenska a uložili pokuty vo výške 40 000 eur. ,,Sankcia sa vzťahuje aj na prenajímateľa časti prevádzky pohostinstva, a to za podieľanie sa na prevádzkovaní hazardnej hry, na ktorú nebola udelená alebo vydaná licencia,“ spresnila I. Skokanová.


Primátor mesta Ľuboš Tomko o prítomnosti kvízomatov v Starej Ľubovni vie. ,,Tento prípad postupujeme finančnej správe,“ dodal. Aj napriek našej snahe sa nám stanovisko prevádzkovateľa nepodarilo získať.


Článok bol publikovaný v Ľubnovnianskych novinách č. 12 (27. marca 2018)


Comments


bottom of page