Pripomenuli sme si Svetový deň včiel. Poznáme osobnosti včelárstva?
- Redakcia ĽN
- 24 hours ago
- Čítanie: 3
Pred niekoľkými rokmi, v decembri 2017 schválila Organizácia spojených národov 20. máj ako Svetový deň včiel. Urobila to na základe návrhu slovinských včelárov, ktorí chceli svetovú verejnosť upozorniť na zhoršujúce sa klimatické pomery a na dôležitosť ochrany svetového biosystému, v ktorom hrajú veľmi významnú úlohu rôzne druhy opeľovačov rastlín.

Včelári zo Zamaguria.
Medzi najdôležitejšie opeľovače v tomto ekosystéme patrí Včela medonosná (Apis melifera), ktorá opeľuje nespočetné množstvo rastlinných druhov, a tak sa veľmi významne podieľa na tvorbe potravinového reťazca na zemeguli. I ona, podobne ako množstvo iných živočíchov, je v súčasnosti z rôznych dôvodov ohrozená a človek by sa mal začať zamýšľať, ako tento nepriaznivý stav zavčasu zastaviť.
POLOŽILI ZÁKLADY VČELÁRSTVA
Svetový deň včely je vyhlásený na počesť narodenia Antona Janšu (20. máj 1734), slovinského maliara a jedného zo zakladateľov moderného chovu našej Kranskej včely. A ak spomíname, že bol len jedným zo zakladateľov, potom nezaškodí pozrieť sa i na ďalšie osobnosti včelárstva. A máme ich na prekvapenie veľmi veľa. Boli to významní vzdelaní ľudia pôsobiaci v najrôznejších povolaniach. U nás, na území bývalého Rakúsko - Uhorska máme tiež svojho „otca včiel“. Bol ním prírodovedec a kňaz Johan Dzierzoň, rodák zo Sliezska (16. január 1811 - 26. október 1906), ktorý sa zaslúžil o založenie chovu včiel na tzv. rozoberateľnom diele, teda na včelích rámikoch.

Tzv. otec včiel J. Dierzoň.
A poznáme i ďalších včelárskych predchodcov. Boli to kňazi Juraj Fándly (1750 - 1811) a Štefan Závodník (1813 - 1885), ktorý bol zakladateľom prvého včelárskeho spolku v Hornom Uhorsku.
Dovtedy sa včelie dielo pri zbere medu vyrezávalo, a tak sa zničila veľká časť včelieho spoločenstva a dosiahol sa veľmi nízky úžitok. Zachovala sa nám historická fotografia zjazdu rakúsko-uhorských včelárov z roku 1935 v Temešvári, kde je „otec včiel“ obklopený početnou skupinou včelárskych odborníkov a zaujímavé je, že na fotografii je i Štefan Hatiar (1865 - 1930), mladý kňaz pôsobiaci vo farnosti Nižné Ružbachy. Prednášal na zjazdoch rakúsko-uhorských včelárov v Třebiči a Temešvári (dnešné Rumunsko), tam predvádzal i svoje včelárske vynálezy a pomôcky, ktoré sa používajú i v súčasnosti. Píše sa o tom v pražskom časopise Český včelár.

V OKRESE STARÁ ĽUBOVŇA
Dá sa teda predpokladať, že na včelnici v tomto pôsobisku sa mohla začínať písať i história vzniku včelárstva v našom okrese. V Podolínci sa spomína včelársky spolok už v roku 1918. Podobný spolok vznikol neskôr v Starej Ľubovni. Potvrdzujú to i archívne záznamy zo štátneho archívu v Starej Ľubovni, kde sa objavuje záznam o vzniku prvého včelárskeho spolku v roku 1933. Neskôr, 31. marca 1937 sa tento včelársky spolok obracia so žiadosťou na Okresný úrad v Starej Ľubovni o finančnú podporu na zakúpenie ovocných stromčekov. Žiadosť je opatrená okrúhlou pečiatkou so znením Včelársky spolok pre Podolínec a okolie a podpísal ho Ján Fabian Slovík ako predseda a František Iranyi ako tajomník spolku.
Štefan Závodník.
Dá sa predpokladať, že aj v iných obciach nášho okresu sa včelárilo, lebo to potvrdzujú ďalšie artefakty - vyrezávané drevené úle uložené v múzeu Matice Slovenskej v Martine, písomné hlásenie okresného veterinára o počte chovateľov včiel, staré historické fotografie včelínov, vysadené množstvo ovocných sadov v Podolínci, Nižných Ružbachoch, Kamienke, Jarabine, Hajtovke, časopis z roku 1910 Pčolarstvo v obci Palocsa (Sáros) - dnešný Plaveč nad Popradom, kde kňaz Gejza Zsebraczky podáva Krátku náuku o pčoloch pre vichodnoslovenski ľud.
Pri zrode spolku s okresnou pôsobnosťou boli viaceré významné osobnosti zo Starej Ľubovne a okolia. Kňaz František Maguth pôsobiaci vo farnosti Nová Ľubovňa bol od 10. februára 1935 jeho predsedom. Máme tiež záznamy o veľkých včelniciach, ktoré založili Štátne lesy, Jednotné roľnícke družstva a Štátne majetky. Raritou je tiež založenie študijného odboru včelár - ovocinár pri našom bývalom Poľnohospodárskom učilišti.

Môžeme sa teda hrdiť bohatou históriou včelárenia v našom regióne a aj cez históriu sa chceme pripojiť k oslavám Svetového dňa včiel, lebo ak na Zemi vyhynie posledná včela, ľudstvu ostáva veľmi málo času na prežitie (vraj to povedal Albert Einstein), a to by nechcel nikto z nás.
Rudolf Roman, foto: archív
(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 10, 21. máj 2025).