top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Turnaj najlepších žiackych šachistov určil víťazov

Tradičné školské majstrovstvá okresu v zrýchlenom šachu boli tentoraz výnimočné. Centrum voľného času v Starej Ľubovni turnaj po prvýkrát zorganizovalo aj pre stredoškolákov.

V uplynulý štvrtok 16. novembra sa za čierno-biele šachovnice posadilo 41 najlepších šachistov základných škôl a 14 stredoškolákov.

GONDEKOVÁ A KIČURA S TITULMI V ZŠ

Žiačky ZŠ odohrali turnaj kruhovým švajčiarskym systémom každý s každým na deväť kôl.

V kategórii žiačok sa najviac darilo Emme Gondekovej zo ZŠ s MŠ Plaveč, diplom za druhé miesto si prevzala Dominika Barlíková zo ZŠ s MŠ Nová Ľubovňa. Bronzový pohár putoval do Hniezdneho a získala ho Nelly Pavelčáková.

Okresné majstrovstvá v kategórii žiakov ZŠ sa odohrali švajčiarskym systémom na 7 kôl s hracím tempom 2 x 10 minút na partiu, bez zapisovania ťahov. „Jednotlivé zápasy sa vyznačovali výbornými výkonmi. Tu sa striedali víťazstvá s prehrami. Vo vzájomných zápasoch bolo cítiť napätie. Súťažiaci poučení z chýb predchádzajúcich kôl boli stále viac sústredení,“ opísala napätie na šachovniciach Alena Hriňáková z CVČ. Majstrom okresu v kategórii žiakov sa napokon stal Richard Kičura zo ZŠ s MŠ v Plavnici, pred druhým Alexom Rybovičom zo ŠKM Stará Ľubovňa. Tretiu priečku obsadil Tomáš Reľovský z Plavnice.

MEDZI STREDOŠKOLÁKMI MAČUGOVÁ A SARVAŠ

Najviac bodov v kategórii študentov získal Juraj Sarvaš z Obchodnej akadémie, org. zložky Spojenej školy Jarmočnej v Starej Ľubovni (bývalý člen záujmového útvaru Malá škola šachu pri CVČ), striebornú priečku obsadil Nikolas Rybovič z tej istej školy a tretie miesto si vybojoval Samuel Poláček z Gymnázia T. Vansovej. V turnaji študentiek SŠ sa najviac darilo Laure Mačugovej z Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša a získala prvenstvo vo svojej kategórii. Pohár a diplom za druhé miesto si prevzala Juliana Simáková z Gymnázia T. Vansovej.

„Víťazmi tohto turnaja nie sú len menovaní študenti, ale všetci, ktorí sa zúčastnili, načerpali nové skúsenosti a motiváciu pre ďalšie sebazdokonaľovanie sa v šachu,“ dodala A. Hriňáková. red., foto: CVČ

Alena Hriňáková, foto: cvč sl

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 43, 22. novembra 2023)