top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Túlavé mačky v Ľubovni: Pomôcť môže karanténna stanica, mestská polícia či štátna správa

Stretnúť v uliciach Starej Ľubovne túlavé mačky nie je nič výnimočné. Veľkú pozornosť týmto štvornohých chlpáčom síce ľudia nevenujú, sú však aj takí, ktorí sa pýtajú, aké možnosti má v tomto prípade mestská samospráva.

Mačky v meste môžeme bežne stretnúť aj v blízkosti kontajnerov, rodinných domov. Smutnejší pohľad je, keď ležia bezvládne na frekventovaných cestách. Do redakcie sme dostali podnet od občana, ktorému nie je ľahostajný osud mačiek bez domova. „Všimol som si mačky, ktoré sa potulujú v okolí nemocnice vo vonkajšom areáli, na Sládkovičovej ulici, Bernolákovej ul., Ulici obrancov mieru i Budovateľskej ulici. Mačky sa tam voľne pohybujú, chodia po dvoroch, záhradách a škodia najmä výkalmi. Prečo mesto Stará Ľubovňa nerobí opatrenia?“ pýta sa nespokojný obyvateľ mesta.


Problém s odpadom a prikrmovaním

Ako sme zisťovali na radnici, problém túlavých mačiek až taký vypuklý nie je. „Naposledy sme evidovali sťažnosť v Stredovekom vojenskom tábore, kde boli premnožené mačky. Vyriešilo sa to tým, že sa prestalo s ich prikrmovaním. Preto chcem vyzvať aj obyvateľov, aby všetko hádzali do košov, nenechávali odpad vedľa nich, aby mačky nemali prístup k potrave a neprikrmovali ich ani na verejnom priestore,“ povedal Aleš Solár, prednosta mestského úradu.


Nahláste mačku mestskej polícii

S témou sme sa obrátili aj na karanténnu stanicu, kde ale momentálne žiadne mačky nemajú, keďže obyvatelia nehlásili zvýšený výskyt túlavých mačiek. Ak ale takýto podnet ľudia majú, kontaktovať by mali napríklad mestskú políciu, ktorá odchyt môže vykonať a mačky umiestniť následne do karanténnej stanice v pôsobnosti mesta. Občania sa však môžu obrátiť aj na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu, kde podajú podnet online. „Takéto postrehy treba hlásiť. Mestská polícia naposledy riešila mačku na streche mestskej materskej školy. Mestská polícia vie skoordinovať zložky, prípadne aj hasičov, ak treba. V tomto prípade práve hasiči zniesli mačku zo strechy,“ doplnil A. Solár.


Čo by pomohlo?

S problémom túlavých mačiek sme oslovili aj ľudí v uliciach mesta, zhodli sa na tom, že veľmi by pomohli napríklad ďalšie stojiská na kontajnery, kde sa mačky k potrave už nedostanú. Čo sa týka rodinných domov, skôr ide o to, ako si majiteľ tú svoju mačku stráži, kŕmi ju a nedovolí, aby behala k susedom.

Alena Dudláková, ilu. foto: archív ĽMS

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 28, 9. augusta 2023)

Kommentare


bottom of page