top of page
  • Mário Veverka

Staroľubovňania pod Tatrami nesklamali

Updated: Jul 23, 2020

Síce oblakmi, no bez dažďa a s ideálnou teplotou okolo 20° C privítala obec Štrba viac než 600 bežcov z deviatich krajín sveta. Druhej júlovej nedeli totiž v bežeckom kalendáriu dominoval najmä 39. ročník Malého štrbského maratónu.

Dôkazom toho, že aj v pokročilom veku sa dá bojovať o medaily, sa počas nej stal člen Bežeckého klubu Stará Ľubovňa (BKSL) Viktor Lapšanský. „Desiatku“ totiž zvládol za rovných 45 minút, čo mu v kat. M 50 – 59 vynieslo 2. miesto (celkovo 34). Tesne za pódiom ostala Dana Faltičková (53:13 min.), ktorej k bronzu v kat. ženy 35 – 49 r. chýbalo 8 sekúnd. Hlavnou disciplínou bol však cestný beh zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť.

NÁROČNÝCH 31 KM Na jeho štart sa postavilo presne 170 bežcov, medzi ktorými, s číslom 267, nechýbal ani Marcel Hanečák. Ten si Malý štrbský maratón vyskúšal už po tretí raz, a ako sám povedal, mal pred ním nemalý rešpekt. „Dva predchádzajúce ročníky mi potvrdili náročnosť a nevyspytateľnosť miestnej kopcovitej trate. Špecifické sú najmä posledné úseky, asi osem kilometrov pred cieľom sa totiž začína náročne stúpanie,“ opísal nástrahy 31 km trasy Podolínčan, ktorý podľa vlastných slov začal možno až príliš vlažne. Po obrátke po 16 km však tempo vystupňoval na 3:45 min./km, čo mu prinieslo posun o zhruba 15 miest vyššie. „Do stíhacej jazdy som sa pustil s bývalým členom BSKL Tomášom Gemzom, ktorý je rodák zo Štrby a mal tam aj adekvátnu podporu publika. Do cieľa som, na moje prekvapenie, prišiel čerstvý a keby bol pretek o päť kilometrov dlhší, určite by moje umiestnenie bolo lepšie,“ dodal na margo svojho výkonu i času (2:10:45 h) M. Hanečák, ktorý bol s 26. priečkou spokojný. Ako totiž vysvetlil, na týchto pretekoch sa zvykne stretávať minimálne domáca polmaratónska elita, o zahraničnej kvalite ani nehovoriac. A tak tomu bolo aj tentoraz. „Stupne víťazov kompletne obsadili Keňania, v prvej desiatke sa nakoniec umiestnila iba trojica Slovákov. Traťový rekord Ukrajinca Oresta Babjaka však ani tento rok nepadol,“dodal podpredseda BKSL, ktorý na záver vyzdvihol i výkon Antona Hudáka (2:14:18). Tento bývalý člen klubu, dnes reprezentujúci Falck, prišiel totiž do cieľa deväť miest za ním. A medzi 50 – 59- ročnými mužmi mu patrila siedma priečka.

Hanecak

M. Hanečák: „Na začiatku bolo mojou ambíciou čo najvyššie umiestnenie a pokorenie časových mét. Ale teraz, po splnení cieľov, si beh užívam naplno a stáva sa súčasťou môjho každodenného života.“

NA ZELENÉ PLESO Náročný, viac než 8-percentný „stupák“ čakal na 229 bežcov počas tohtoročného Behu na Chatu pri Zelenom plese. A výzvu 7,7 km trate s prevýšeným 626 m prijali aj traja Staroľubovňania. Najrýchlejší z nich bol napokon Anton Hudák v drese Falcku (46:22 min.). Ten cieľovú pásku preťal ako dvadsiaty tretí, no vo svojej kat. absolútne dominoval. Na stupne víťazov vystúpil i Jozef Klimčák z Bežeckého klubu (54:07 min.), ktorý u 40 až 50-ročných mužov skončil tretí (celkovo 72). Radoslav Zamiška (57:49 min.) obsadil priečku č. 122. Víťazom XI. ročníka sa stal Peter Mlynár z ŠK Vysoké Tatry (38:10 min), štvrtý dobehol bývalý člen BK SL Tomáš Gemza (39:56 min).