top of page
  • Peter Rindoš

Poslancov čaká dôležité rokovanie. Dotácie, poplatky i pozemky investorom

Po zložení sľubov a vecných formalitách na minulom ustanovujúcom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni zasadnú poslanci opäť do svojich lavíc. Riešiť budú viacero významných bodov – zmena dotácií, zvyšovanie poplatku, ale i predaje pozemkov investorom, jeden na výstavbu bytoviek, druhý na účely cestovného ruchu. Niektoré z bodov prinášame v rozšírenom popise. Program začína tento štvrtok od deviatej hodiny a na sociálnej sieti facebook.com/lms.sk ho odvysiela Ľubovnianska televízia.


Naposledy došlo k chybe. Zvýšia dotácie?

V rámci nedávno schváleného rozpočtu mesta budú poslanci hovoriť o jeho zmene. Tá sa má týkať výšky dotácie pre šport, kultúru a sociálne veci. Pre uvedené oblasti boli doteraz rozdeľované prostriedky vo výške 140-tisíc eur, aktuálne sa má rozhodovať o navýšení na 180-tisíc eur.

Navýšenie navrhol ešte v predchádzajúcom volebnom období poslanec Patrik Boďo. Chybou však bolo, že sa o jeho návrhu nehlasovalo, čím došlo k porušeniu rokovacieho poriadku. Prednosť totiž dostal v poradí ďalší návrh, ktorý hovoril o odklade celej veci, čo bolo v rozpore s pravidlami.

Až doteraz išlo z celého balíka najviac peňazí športovcom, a to vo výške 91-tisíc eur, pričom za minulý rok sa im v rámci mimoriadnej podpory pridelilo ďalších 25-tisíc eur navyše. Ako s prípadným navýšením poslanci naložia tentoraz, je otázne, naposledy sa totiž ozvali hlasy z dôvodu opatrnosti pre energetickú krízu.


Mesto dopláca za odpad vyše 160-tisíc

V rámci rokovania sa budú poslanci zaoberať aj návrhmi o výdavkoch pre obyvateľstvo. Samospráva plánuje zvýšiť poplatok za komunálne odpady o vyše 11 percent. „Navrhovanou zmenou sa zvýšia príjmy mesta z tohto poplatku približne o 40-tisíc eur ročne, čím dosiahnu úroveň okolo 476-tisíc. Aj napriek tomu bude mestu na stopercentné krytie súvisiacich výdavkov chýbať približne 164-tisíc eur,“ uvádza dôvodová správa, pričom zároveň pripomína, že v zmysle právnych predpisov musia byť výdavky na nakladanie a likvidáciu odpadu finančné kryté s príjmami z poplatku za komunálne odpady.

Každoročné zvyšovanie poplatkov za odpad je samosprávou avizované už dlhodobo. Dôvody sú obdobné ako dnes.


Predajú pozemky Za vodou investorovi?

V závere rokovania naplánovala samospráva odsúhlasovanie majetkových prevodov. Mimoriadne sledovaný bude najmä zámer odpredaja mestských pozemkov v lokalite Za vodou o celkovej výmere vyše 24-tisíc metrov štvorcových. Tie chce samospráva odpredať investorovi za vyše 850-tisíc eur. Zároveň od neho žiada výstavbu najmenej dvoch bytoviek na nájomné bývanie a ďalších, najmenej šiestich bytoviek na komerčné využitie.

V celej veci bola pred časom vyhlásená verejná obchodná súťaž, do ktorej sa prihlásili štyria uchádzači. Uspela staroľubovnianska RBG Slovakia, ktorej zástupca by mal odprezentovať zámer na zastupiteľstve. V uvedenej veci pred časom prebehla medzi občanmi aj široká diskusia na sociálnej sieti, ktorú rozprúdil poslanec Ján Nemergut. „Ste za to, aby mesto odpredalo pozemky súkromnému investorovi alebo, aby realizovalo výstavbu bytov vo vlastnej réžii?“ pýtal sa prostredníctvom zdieľaného statusu. Drvivá väčšina diskutérov volila druhú možnosť.


Znova sú na stole pozemky pod hradom

Pred rozhodnutím novozvolených poslancov stojí opäť žiadosť k zámene pozemkov pod hradom Ľubovňa. Spoločnosť Gurman sa v nej uchádza o vyše 2,1 hektára plochy, pričom na oplátku ponúka 1,5 hektára svojej časti, ktorá je od hradného kopca vzdialenejšia. K tomu chce doplatiť približne 180-tisíc eur.

Zámena v mestskom zastupiteľstve už raz neprešla a hoci o nej mali poslanci hlasovať aj na záverečnom rokovaní v minulom volebnom období, vedenie mesta napokon tento bod na poslednú chvíľu stiahlo.

Pripomíname, že v minulých debatách sa namiesto zámeny hovorilo aj o forme prípadného dlhodobého nájmu. Ukotvenie tejto možnosti sa až doteraz neobjavilo v listinnej podobe.

Celý zámer bol v tomto roku verejnosťou sledovaný nielen z dôvodu, že sa o ňom rokuje na viackrát, ale aj pre viaceré reakcie obyvateľov, pričom niektoré boli doručené aj do našej redakcie. Ako zámena dopadne, by sa malo rozhodnúť tento štvrtok.


Spracoval: Peter Rindoš, foto: ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 47,48 (14. december 2022)


Comentarios


bottom of page