top of page
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Odmenili darcov Letnej kvapky krvi

Updated: Jul 6, 2020


krv

Aj počas tohtoročného leta zorganizovala Ľubovnianska nemocnica, n.o.  Letnú kvapku krvi. Najvzácnejšiu ľudskú tekutinu prišli počas letných mesiacov od júna do konca augusta darovať stovky darcov, no rekord z roku 2015, kedy na odber prišlo až 518 ľudí, prekonaný nebol. 11. ročník Letnej kvapky krvi prilákal na transfúzku oproti minulému roku o 21 darcov viac, teda 490.


S nedostatkom krvi bojujú nemocnice najmä počas leta a práve táto skutočnosť sa podpísala pod organizovanie tejto akcie. Okrem dobrého pocitu chce manažment nemocnice darcov aj oceniť. ,,Možno je to aj taká menšia motivácia, pretože určite každého poteší, ak za tento dobrý skutok môže aj niečo vyhrať, ale mnoho darcov neprichádza darovať krv pre ceny, ale preto, že niekomu pomôže,“ uviedla námestníčka pre ošetrovateľstvo Anna Mačugová.


Takmer 500 darcov je pre organizátorov úspechom, oproti minulému roku sa mierne zvýšil aj počet prvodarcov. A to aj napriek tomu, že osvetové akcie v tejto oblasti spadajú do kompetencie Slovenského červeného kríža, a teda Ľubovnianska nemocnica ich nevykonáva. ,,V našom okrese je dobrá rodinná tradícia, čo sa týka darcovstva krvi. Ak mladí v rodine vidia, že niekto starší chodí pravidelne na odber, tak sa pridajú,“ uviedla primárka Hematologicko – transfúzneho oddelenia (HTO) Valentína Redajová, ktorá sa pochválila aj tým, že na ich oddelenie čoraz častejšie zavítajú celé generácie rodín. V najnovšom vydaní Ľubovnianskych novín, ktoré sú v predaji do pondelka 15. októbra 2019, sa dozviete okrem iného aj to, v ktorej nemocnici krv využili ale aj mená výhercov rekondičných pobytov a ďalších cien v rámci Letnej kvapky krvi.


Foto: archív ĽN

 

Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov. Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN. Nezabudnite si ho preto kúpiť, stojí iba 35 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca.


bottom of page