top of page
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Odkrylo sa podzemie

Updated: Jul 8, 2020


????????????????????????????????????

Juhovýchodná bašta na hrade Plaveč sa rozšírila aj o doposiaľ nepreskúmaný podzemný objekt v jej podzemí.


Potvrdili sa tak slová koordinátora hradu Martina Sárossyho, ktorý pred začatím obnovy v roku 2014 povedal, že hrad ukrýva veľa tajomstiev. Bašta, ktorá minulý rok v lete ponúkla návštevníkom počas hradných slávností prvé interiérové priestory, sa tak môže rozšíriť aj o podzemie. Dobrovoľníci sa do neho dostali vďaka prepadnutej časti podlahy, pričom pôvodný vchod, paradoxne, nedávno zamurovali. ,,Pri obnove vonkajšej steny sme boli nútení vchod zamurovať. Netušili sme pritom, že ide o vchod, ale o okno. Predpokladali sme, že pôvodný vstup do bašty je z „nádvoria hradu,“ keďže tam chýbala stena. Išlo však len o prepadnutú časť steny,“ ozrejmil M. Sárossy. Dôkazom pôvodného, zamurovaného vstupu je aj historická fotografia, ktorá sa neskôr našla. Práve na nej vidno, že k hradu si niektorý osadník postavil stodolu a podzemný priestor bašty mu slúžil pravdepodobne ako pivnica.


Práce na čistení bašty komplikuje nielen množstvo sutín, ale aj voda. ,,V súčasnosti odstraňujeme závaly, ktoré sa tu dostali cez pôvodné schodisko a vetracie šachty. Otázna je voda v tomto objekte, ktorú sa pokúsime odčerpať a uvidíme, či je naakumulovaná v násype, alebo preráža zo spodku,“ prezradil M. Sárossy. Pri skúmaní podzemia sa podarilo nájsť aj zopár historických predmetov, no pre koordinátora prác je zaujímavá podlaha v objekte. ,,Pravdepodobne to bude pôvodná, historická podlaha alebo sú to dosky z výdrevy, na ktoré boli tieto klenby ukladané. A práve na základe spomínanej fotografie si tieto dosky mohol hospodár poukladať na zem ako podlahu,“ uvažoval. Práce na obnove začali ešte v zime a dobrovoľníkov neodradilo ani mrazivé počasie. ,,Robiť treba a teraz v zime je to o dosť náročnejšie,“ uviedol R. Majerníček, ktorý na obnove hradu pracuje už tretí rok.


Po vyčistení bašty ešte celý objekt preskúmajú archeológovia a plánom koordinátora je, aby si turisti v lete mohli na hradných slávnostiach pozrieť aj tieto nové, podzemné priestory.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 10 (13. marec 2018)


Comments


bottom of page