top of page

Medveďa spozorovali v mestských lesoch, videli ho v Lesoparku

  • Obrázek autora: Redakcia ĽN
    Redakcia ĽN
  • před 7 hodinami
  • Minut čtení: 2

V uplynulých dňoch samospráva upozornila na výskyt medveďa hnedého v mestských lesoch, neďaleko tzv. Lesoparku.


Podľa miestnych lesníkov nie je výskyt mladých medveďov v lesoch pri Starej Ľubovni ničím výnimočným. Mladé jedince sú často vytláčané dominantnými medveďmi z horských oblastí a pri hľadaní vlastného teritória migrujú aj do nižšie položených lokalít. V tomto prípade išlo pravdepodobne o mladého medveďa, pričom v jeho blízkosti sa mohla pohybovať aj medvedica.


NETREBA PANIKÁRIŤ

Samospráva vyzýva k zvýšenej opatrnosti. „Prosíme všetkých návštevníkov lesov a priľahlých lokalít o zvýšenú opatrnosť. Ak sa vyberiete do lesa, pohybujte sa ideálne v skupine, nevstupujte do hustého porastu a vyhýbajte sa miestam so zníženou viditeľnosťou. V prípade, že medveďa spozorujete, nepribližujte sa k nemu, nezostávajte na mieste a pokojne sa vzdiaľte. Ak situácia predstavuje bezprostredné ohrozenie, kontaktujte linku 158 alebo 112,“ uviedla samospráva na svojom webovom sídle.


SÚČASŤOU PRÍRODY

Prítomnosť mladého medveďa potvrdili fotografie, ktoré zhotovili účastníci letného programu organizovaného Vojenskou expozíciou Michala Strenka. Okrem trusu a poškodeného stromu videli aj medvieďa, ktoré nebolo plaché, no zároveň sa nesprávalo agresívne. „Doteraz sme u nás nezaznamenali žiadny prípad napadnutia človeka medveďom. Rovnako nám nikto nenahlásil výskyt tejto šelmy. Napriek tomu treba byť obozretný a dodržiavať všetky pravidlá pohybu v lesoch. Medveď hnedý je prirodzenou súčasťou našej prírody,“ uviedol správca mestských lesov spoločnosti Ekos Milan Sivuľka.


SLOVÁ ODBORNÍKOV

Je pravdepodobné, že mladý medveď sa v staroľubovnianskom lese pohybuje spolu so svojou matkou. Treba si uvedomiť, že sa zároveň končí obdobie medvedej ruje. Hoci bývajú medvede v tomto období spravidla pokojnejšie, ľudia ich pozorujú častejšie. Ako hovoria odborníci, pred príchodom zimy intenzívne vyhľadávajú potravu a vytvárajú si tukové zásoby, preto sa môžu častejšie objavovať aj v blízkosti obydlí.


foto: Vojenská expozícia M. Strenka

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 15, 29. júl 2026).

bottom of page