top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Kvóta na lov vlka dravého klesla historicky najnižšie

Updated: Aug 7, 2020


IMG-972af7c1af0b2e1fc1852cc3ebe351b2-V

Proti lovu vlkov sa v októbri bojovalo na Slovensku petíciou, ktorú podpísalo viac ako 60-tisíc ľudí. Bola to jedna z najväčších podpisových akcií vôbec.


Ochranári v petícii žiadali určenie nulovej kvóty na lov vlka. Vlky podľa nich dokážu pomôcť pri šírení nákazy afrického moru, likvidovaním chorých alebo uhynutých diviakov. Ten podľa ochranárov nie je aktívnym prenášačom nákazy. Ministerstvo životného prostredia určenie nulovej kvóty podporilo a bolo toho názoru, že vlk môže pomôcť k znižovaniu rizika šírenia nákazy. Naopak ministerstvo pôdohospodárstva tvrdilo, že vlk sa po strete s infikovanou diviačou zverou môže dokonca stať aktívnym šíriteľom nákazy.


S nulou neuspeli V októbri ministerstvo pôdohospodárstva povolilo v tejto sezóne zastreliť 35 vlkov aj napriek petícii. Lov je povolený od 1. novembra 2019 do 15. januára 2020. Na stránke Lesoochranárske zoskupenie Vlk je uvedené, že v roku 2010 bolo povolené odstreliť 150 vlkov. Minulý rok bola kvóta vo výške 70 vlkov a poľovníci v poľovnej sezóne odstrelili 40 kusov. Lesníkovi z Jakubian Milanovi Rybovičovi sa podarilo zachytiť unikátny záber. V lokalite v správe Urbárskej spoločnosti obce Jakubany získal pomocou fotopasce snímku siedmich vlkov. Zdá sa, že vďaka poľovníckemu manažmentu poľovného revíru Javorina, sa vlkom na tomto území darí. Spoločenská hodnota vlka je určená na 2000 eur. Podľa odhadov je na Slovensku okolo 400 jedincov vlka dravého. ————————————————————————————–

„Africký mor ošípaných je choroba, ktorá sa dá preniesť dotykom. Lovcom diviaka je vlk a to znamená, že ten nákazu na svojich chlpoch prenáša ďalej. Rys alebo medveď na diviaky málokedy zaútočí. Aj uhynutý diviak je prenášačom. Povedal by som, že je to len zbožné prianie, že vlk môže tento problém pomôcť vyriešiť. V Čechách infikované územie okolo Zlína uzavreli. V tomto infikovanom priestore znížili stav diviakov na minimum, aby sa choroba prestala šíriť. Myslím si, že to je asi najlepšie riešenie.“


Ladislav Bodocký, predseda Poľovníckeho spolku Osli

foto: M. R.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 45 (3. december 2019)


bottom of page