Zamrznuté toky, hlavne stojaté sú veľkým lákadlom pre milovníkov korčuľovania, môžu však byť aj veľmi zradným miestom, zvlášť, ak sa podcení hrúbka ľadu. Záchrana topiaceho je tu pritom mimoriadne náročná a pri nesprávnom postupe môže ohroziť aj záchrancu. Aj preto sa profesionálni hasiči stále zdokonaľujú a precvičujú si postup záchrany v reálnych podmienkach. Výborne im na to nedávno poslúžil aj miestny rybník Vengliská.
Po teoretickej príprave, ktorá prebiehala na hasičskej stanici sa tak príslušníci Hasičského a Záchranného zboru (HaZZ) v Starej Ľubovni presunuli na miesto praktického výcviku. „Družstvo bolo ustrojené do suchých povodňových oblekov a pod vedením svojho veliteľa a inštruktora povodňovej záchrannej služby začali príslušníci postupne vykonávať rôzne záchranné postupy, ale aj možnosti istenia sa pri záchrannej činnosti,“ priblížil riaditeľ HaZZ Peter Pazera. Priamo v teréne si tak vyskúšali rôzne modelové situácie, napríklad záchrana osoby jedným či dvoma záchranármi. „Tiež situácie, keď topiaca sa osoba spolupracuje a nespolupracuje, keď sa ľadová plocha prebára alebo osoba je už pod hladinou vody,“ doplnil riaditeľ a pripomenul, že takéto náročné skúšky „nanečisto“ majú obrovský význam pri obnovovaní si praktických i teoretických zručností so zreteľom hlavne na jednoduchú, rýchlu záchranu topiacej sa osoby a bezpečnosť zasahujúcich príslušníkov.
Navyše, po každej vykonanej záchrane osoby z vody s použitím rôznych technických prostriedkov boli inštruktorom rozobraté hlavné pozitíva a negatíva postupu záchranára.
Aj keď v ostatných rokoch neboli zaznamenané v okrese prípady topenia sa na zamrznutej vodnej hladine, záchranné zložky musia byť pripravené aj na takúto alternatívu.
foto: archív HaZZ
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 6 (16. február 2022)
Comments