top of page
  • Mário Veverka

Dovolenka kedysi a dnes

Updated: Jul 14, 2020



Bez pár týždňov takmer rok ste mali vy – čitatelia, ale i nečitatelia čas zapojiť sa do našej fotosúťaže. A napriek tomu, že sme do toho ročníka zvolili jednoduchú i vďačnú tému – dovolenka, výsledok nás prekvapil. Dá sa povedať, že až šokoval.


Tam, kde sme totiž čakali množstvo fotiek (súčasnosť), ich prišlo tak málo, že sme vyhodnotenie v tejto kategórii museli zrušiť. A kde sme možno nemali „veľké oči“, sa nám nazbierala pomerne slušná kôpka. Porota preto päticu „naj“ mohla vyberať spomedzi 56-tich snímok. „Musím ale povedať, že polovica nespĺňala moju predstavu dovolenky – voda, ubytovanie a ľudia. Niektoré fotografie boli skôr akoby oskenované pohľadnice,“ naznačil svoje prvé „sito“ Kristián Kaleta (na fotografii vľavo), ktorý do súťaže venoval ceny za viac než 300 €.

dovolenka.kedysi - DSC_1142

Jeho zrak tak zákonite musel padnúť na tri mladé slečny vo Vyšných Ružbachoch či (manželský?) pár na tom istom kúpalisku, len o pár desaťročí predtým (Cena sponzora). Kritériá však splnila aj štvorica chlapcov, ktorí letné prázdniny bezpochyby netrávili v dome (2. cena).

Pochopiteľne, aká by to bola súťaž, keby sa v nej neobjavili i v albumoch kedysi „povinné“ snímky zachytávajúce scenériu mora (miesto č. 4) či atmosféru v kempoch. Tak ako tomu bolo v prípade Viery Mošoňovej.„Ide o klasickú stanovačku, kedysi celkom bežnú,“podotkol už na margo tretej najlepšej snímky Pavol Mišenko (vpravo), ktorému sa páčila aj ďalšia fotografia od tej istej autorky. Pripomenula mu totiž detstvo.„Nepamätám sa, že by sme s rodičmi chodievali na týždenné dovolenky, nebol na to ani čas ani peniaze. Dovolenkou pre nás bolo, keď sa v sobotu vyleštilo auto a v nedeľu ráno sa niekam šlo. Väčšinou do Ružbách.“

A práve z tejto obce pochádza víťazná fotografia, ktorú nám, spolu s ďalšími, doručil Zamoyski Inštitút. Možno trochu nenápadná, avšak ako jedna z mála nie štylizovaná snímka, mala pre P. Mišenka silnú vypovedaciu hodnotu. „Vedel som, že do kúpeľov chodila smotánka, no nie, že sa tam pre ňu robili sprievodný program,“ vysvetlil druhý z porotcov, ktorý si na zábere všimol aj jednu zvláštnosť, muža vyzerajúceho ako antický boh vína, plodnosti a zábavy – Bakchus. Zaujímavé podľa neho je totiž i to, že v 30-tych rokoch 20. storočia sa nenosili brady.„Predpokladám preto, že robil akéhosi animátora pre turistov. A teda to už nebolo len o tom, aby prišli a okúpali sa, ale tiež o zábave,“dodal historik.

Samozrejme, k pätici fotografií, ktoré vybrala porota, sme pridali jednu aj my. Záber na dedka kúpajúceho sa v bazéne bulharskej výletnej lode tak Kataríne Ščigulinskej vyniesol Cenu Ľubovnianskych novín. Iba podotkneme, že hodnotnú cenu – originálny obraz, venoval do súťaže regionálny umelec Vlado Šipoš. Odovzdanie cien prebehne po dohode so sponzormi počas najbližších týždňov.

Miesto 01 (Zamojski Inštitút)

1. cena (obraz Vlada Šipoša) – Zamoyski Inštitút, n.o.


Miesto 02 (Ľubomír Ogurčák)

2. cena (tablet + 30 € poukážka) – Ľubomír Orgurčák


Miesto 03 (Viera Mošoňová)

3. cena (MP4 prehrávač + 20 € poukážka) – Viera Mošoňová


Miesto 04 (Erich.Lešiga)

4. cena (slúchadlá s prehrávačom) – Michal Lešiga


Miesto 05 (Rudolf Roman)

5. cena (USB reproduktor) – Rudolf Roman


Cena sponzora (Zamojski Inštitút)

Cena sponzora (40 € poukážka) – Zamoyski Inštitút, n.o.


Cena ĽMS (Katarína Ščigulinská)

Cena ĽMS (predplatné ĽN + USB kľúč) – Katarína Ščigulinská


Opmerkingen


bottom of page