top of page
  • Mário Veverka

Z kontajnerov na šatstvo sa vyzbieralo 28 ton

Updated: Aug 3, 2020

Keď mesto pred piatimi rokmi zaviedlo zber obnoseného šatstva, obuvi a hračiek, ľudia naň pozerali s nedôverou. Krémové kontajnery si k nim však našli cestu. A postupne sa stali  natoľko populárnymi, že výsledok dokonca prevýšil očakávania.


„Myslím si, že v súčasnosti túto službu občania radi a často využívajú. Povedal by som, že až nadmieru,“ zhodnotil záujem Staroľubovňanov o zber odevov Miroslav Pristáš z MsÚ. Jeho slová pritom potvrdzuje fakt, že vlani do nich hodili 28 ton rôznych textílií či topánok. Čo je, pre porovnanie, približne 300 maloobjemových  1 100-litrových kontajnerov. „Je to teda veľké množstvo, ktoré vďaka tomu neskončilo na skládke, ale mimo zmesového komunálneho odpadu.  A tým spôsobom sa ušetrili aj peniaze za skládkovanie,“ dodal referent na úseku životného prostredia.


LN - stare.satstvo DSC06136

Vývoz 15-tich kontajnerov, ktorý v Starej Ľubovni zabezpečuje firma Ludvik WINDOORS, je pre mesto bezplatná. Navyše, ďalšie jej pozitívum tkvie v tom, že  nedochádza k zbytočnému zahlcovaniu skládky.


KONIEC RABOVAČKÁM? Mimochodom, hoci vývoz kontajnerov zabezpečuje slovenská firma, ich obsah končil doteraz v Poľsku. Veľmi znehodnotené veci tam putovali na energetické zhodnotenie, tie v lepšom stave zas našli uplatnenie v krajinách „tretieho sveta“. Dobrú myšlienku ale neguje skutočnosť, že nádoby na zber priťahujú neprispôsobivých ako magnet. „Áno, je to síce jediný, no predsa len problém, ktorý nám vyčítajú občania mesta, keď vidia, že dochádza k poškodzovaniu kontajnerov, ich rabovaniu, prípadne znečisťovaniu okolia,“ priznal M. Pristáš, ktorý dodal, že mesto sa to už pokúšalo riešiť rôznymi technickými zábranami či premiestnením nádob na iné, viditeľnejšie miesto. Najväčšiu páku však policajti, mestskí i štátni, dostanú do rúk vo štvrtok. Práve vtedy by totiž MsZ malo schváliť novelu VZN č. 61, ktorá doň, o.i., zakotvila zákaz vyberania odpadov zo všetkých druhov zberných nádob a vriec. Na základe neho tak budú môcť vandalom a rabovačom ukladať konečne aj pokuty.

vlcsnap-2019-03-10-21h28m07s066

Foto: Tianna Veverková, (mv)


Článok bol publikovaný v ĽN č. 8 (26. februára 2019)


Σχόλια


bottom of page