top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

VIDEO V novom sociálnom zariadení bude platba okolo šesťsto eur

Nové zariadenie sociálnych služieb v réžii Mesta Stará Ľubovňa za 2 mil. eur je pred dokončením. Momentálne sa zariaďuje nábytkom. Radnica verí, že koncom novembra bude definitívne ukončené, aby počnúc prvým januárovým dňom spustilo naplno svoj chod.


Samospráva má za sebou aj výberové konania na obsadenie pracovných miest. Napriek absencii viacerých povolaní na trhu sa ich z väčšej časti podarilo obsadiť. Vedúcou zariadenia bude Gabriela Kravčáková. „Bolo to mimoriadne náročné, ešte to nemáme celkom uzavreté, najmä pozície, o ktoré je síce veľký záujem, ale vnímame, že sú často finančne podhodnotené. Konkrétne tak ešte zháňame kuchárky, komunikujeme s vedúcou stravovacej prevádzky,“ ozrejmila Mária Raššová, vedúca sociálneho oddelenia mesta. Úspešne sa nateraz podarilo obsadiť pozície opatrovateliek, pomocných kuchárok, dohodnutá je zdravotná sestra.


Koľko sa bude platiť v novom zariadení

12 miest je už pomaly pripravených pre odkázaných dôchodcov, a to od stupňa 4 – 6. Teda to môžu byť imobilní i chodiaci klienti, musia mať však vypracovaný posudok a dosiahnuť dôchodkový vek. Keďže pôjde o zariadenie rodinného typu, čakajú na nich 2-posteľové izby. K dvom izbám bude priradená zariadená obývačka, kuchynka, chodba a hygienické zariadenie. Teda bunkový systém. „Podľa poslancami schváleného VZN-ka tu bude platba za ubytovanie 400 € mesačne plus za stravu, to je okolo 220 € v závislosti od diéty,“ vyčíslila vedúca sociálneho oddelenia, pod ktoré bude nové zariadenie organizačne patriť.


Doplácať budú aj deti

Cenu za pobyt tiež ovplyvní to, ak si rodinného príslušníka zoberú domov príbuzní, napr. na sviatky alebo bude hospitalizovaný. V prípade, ak klientovi príjem nepostačuje vykryť všetky služby, musí sa skúmať jeho majetok i pomery príbuzných, ktorí by mali doplácať vzniknutý rozdiel. „V osobitných prípadoch sa môže stať, že ak klient nemá na platbu a ani sa nenašla blízka osoba, ani nejaký iný majetok, tak sa tieto dlhy následne uplatňujú v dedičskom konaní,“ vysvetlila literu zákona M. Raššová.


Žiadosti

Na radnicu v Starej Ľubovni už môžu posielať žiadosti do nového zariadenia záujemcovia. Zatiaľ síce sociálne oddelenie neeviduje veľký nával, verí však, že sa pobytová časť naplní. „Oslovili sme 13 klientov, ktorí už žiadali o umiestnenie do zariadenia Domova pre seniorov pod správou PSK a tam je čakačka naozaj dlhá. Niektorí z nich chcú radšej počkať. Okrem toho oslovujeme aj tých ľudí, ktorí ešte žiadosti nikde nemali. Toho času máme žiadosti štyroch klientov, ktorí už chcú nastúpiť, ale pevne verím, že časom, keď sa zariadenie rozbehne naplno, sa dobrý chýr rozšíri,“ povedala Mária Raššová.

Súčasťou nového zariadenia pre dôchodcov prestaveného z bývalej kotolne Ľubovnianskej nemocnice bude kuchyňa dimenzovaná na maximum 300 jedál, určená aj na rozvoz stravy, čo je doteraz zabezpečované cez reštauráciu v meste. Nachystaná je aj jedáleň s 52 stoličkami. A prízemie by malo slúžiť na kultúrno-spoločenské stretnutia nielen seniorov, aj s inými generáciami mesta.

foto: archív ĽMS

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 41, 8. novembra 2023)Comentários


bottom of page