top of page
  • Alena Dudláková

VIDEO Najznámejšia slovenská kamionistka po smrti dcéry píše knihy. O živote rozprávala v Ľubovnianskej knižnici

Updated: 7 days ago

Jarmila Zacher Pajpachová, ktorá je držiteľkou ocenenia Žena roka Prešovského kraja, zavítala do Ľubovnianskej knižnice. Rozprávala o svojom neľahkom živote i povolaní kamionistky. Práve ťažké životné etapy ju pred šiestimi rokmi nakopli k napísaniu kníh. 


O NEĽAHKÝCH OSUDOCH

Jarmila Zacher Pajpachová je autorkou viacerých kníh, sama sa za klasickú spisovateľku nepovažuje. „Keďže ten môj život bol od narodenia iný, tak ma ľudia v mojom okolí nabádali, aby som napísala knihy, a keď mi zomrela 42-ročná dcérka na onkologické ochorenie, tak som sa potrebovala vypísať a dať to zo seba,“ hovorila o svojich začiatkoch autorka, ktorá zažila aj ťažké detstvo s otcom alkoholikom, neskôr si čo - to vytrpela s prvým manželom.

Vie sa preto lepšie vžiť do neľahkých životných osudov. To sa odzrkadlilo aj v jej knihách Môj život kamionistky a Spoveď kamionistky. Neskôr vydala ďalšie. „Sú to knihy, ktoré sú podľa skutočnosti, a to Bertine hriechy a Bertino prekliatie. A teraz mám novinku, dvojdielny román, tiež taký ťažký životný príbeh Hriešnica a Kajúcnica Berta,“ priblížila svoju tvorbu.


KAMIONISTKOU V 55-TICH ROKOCH

Energická žena si prešla rôznymi povolaniami od zdravotnej sestry popradských hokejistov, cez prácu v továrni, dojila aj kravy. Robila v sklade či v obchode. Svoje vysnívané povolanie, zdá sa, našla až v 55-tich rokoch. „Vtedy som prišla o zamestnanie, a keď som posielala žiadosť, všade som bola stará. Na kamióne im vek neprekážal,“ prezradila o svojom netradičnom povolaní pre ženu. S kamiónmi ju spája aj jej súčasný manžel, ktorý tiež jazdí s nákladiakom a istý čas sa dokonca pri šoférovaní striedali. „Podporujem ju vo všetkom... Je to výnimočná a úžasná žena, manželka, do voza aj do koča,“ prezradil Jaroslav Zacher.

Šoférku môže Jarka, ako ju familiárne priatelia volajú, robiť aj teraz. Aktuálne ale len na dohodu, no keď môže, rada si zajazdí.


DRŽITEĽKA REKORDU

Prednosť však dá kuchyni, písaniu kníh či modelovaniu. „Som držiteľka slovenského rekordu ako najstaršia kamionistka tým, že až ako 55-ročná som robila vodičák. Staršia ma neprekonala,“ podotkla dnes 71-ročná kamionistka a spisovateľka v jednom.


(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 22, 5.jún 2024)

Comments


bottom of page