top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Uzlík za uzlíkom – kreatívna tvorba Adriany Ňaňkovej

Makramé, technika viazania uzlov, pôvodom z arabských krajín, ktorá sa do Európy dostala približne v trinástom storočí zásluhou Maurov sídliacich v južnom Španielsku, zakúsila prirodzenú dizajnovú modernizáciu a učarovala kreatívnym tvorcom po celom svete. Fascináciu v nej objavila aj Adriana Ňaňková, študentka II.B triedy Gymnázia Terézie Vansovej, ktorá odmala rada trávila čas v prostredí vlastnoručne zhotovených výrobkov prinášajúcich potešenie zrakom ľudí navôkol, no ako sama hovorí, nikdy nevidela zmysel v tom, aby výtvory zapadli prachom. V snahe nájsť niečo s praktickým využitím počas júla minulého roka natrafila na koníček, v ktorom neustále napreduje.


HOBBY POD LUPOU

V priebehu priúčania sa ručnej práci bol Adriane veľkým pomocníkom internet a rôzne známe webové portály, nakoľko je samouk a súčasne odtiaľ čerpá značnú časť inšpirácie ruka v ruke s vlastnými nápadmi. Ako by však mladá tvorkyňa svoju záľubu priblížila neznalcom? „Pomocou makramé možno vyrobiť závesné dekorácie, záclony, visiace držiaky na kvety, kabelky, ruksaky alebo aj niečo menšie ako sú podšálky, kľúčenky, ozdoby na vianočný stromček či prestieranie na stôl. Dokonca sa používa na zhotovenie hojdačiek a detských postieľok. Existuje aj odvetvie tejto techniky, tzv. micromakramé, pomocou ktorého sa vyrábajú rôzne šperky. Nevyhnutne potrebné sú šnúry a podľa typu makramé aj drevená palica či kovové alebo drevené krúžky. Gro celého procesu sú práve uzlíky. Oficiálne existuje okolo 3 900 rôznych typov viazania, niektoré majú svoj názov, iné len číslo. Medzi základné uzly patrí napríklad štvorcový, špirálový, gobelínový, pilotka, predný, zadný či ripsový uzol."

Pred samotným začatím výroby je nutné nastrihať si povrázky na požadovanú dĺžku a poľa Adrianiných slov vie byť práve táto časť postupu komplikovaná: „Myslím si, že najnáročnejšie je všetko správne rozpočítať, odhadnúť dĺžku i množstvo materiálu a následne nastrihať šnúry. Nemôžem si dovoliť urobiť chybu, keďže by to išlo do mojich nákladov. A áno, aj s upratovaním to nie je jednoduché, najmä keď sa rozčesávajú šnúrky, vtedy máme v celom dome chumáčiky vlny.“

CHARAKTER TVORBY

Mladá autorka efektných výtvorov podotýka, že výmera pracovnej plochy slúžiacej na výrobu, či už plošných uväzovaných vzorov na stenu, alebo menších i väčších trojrozmerných doplnkov je flexibilná: „Závisí to od veľkosti finálneho produktu, ale hlavne od dĺžky použitých šnúr, preto je potrebný skôr dlhší, než široký pracovný priestor.“

V procese vytvárania viazaných diel si Adriana necibrí len jemnú motoriku, ale i sústredenie a trpezlivosť. Jedným dychom dodáva, že priemerný čas zhotovenia relatívne nenáročného kúsku jej zaberie okolo štyroch až piatich hodín - od nastrihania povrázkov po finálne strihanie. V zápale kreatívnej práce vie umelkyňa príjemne relaxovať a najväčšmi ju nadchýna variabilnosť prevedenia dekóru: „Fascinuje ma tá voľnosť, možnosť prispôsobiť si každý výrobok, dať doň kúsok seba a popritom aj popustiť uzdu svojej fantázii. Určite sú ľudia, ktorí sa nepúšťajú do všetkého a potrebujú najskôr podrobný návod, no ja som človek, ktorý miluje výzvy. Doteraz som urobila tri veci pomocou návodu, ostatok vznikol v mojej hlave alebo som vyrábala iba podľa obrázkovej predlohy.“ Adriana s radosťou skúša nepoznané a pamätajúc na heslo - Mýliť sa je ľudské - prezrádza vlastné krédo: „Som toho názoru, že keď sa mi niečo nepodarí, vždy to viem rozpliesť.“


STREDOŠKOLSKÝ UNIKÁT

Makramé na medziposchodí gymnázia.

Medziposchodie Gymnázia Terézie Vansovej sa na jeseň zaodelo do úplne nového šatu, a to nielen vďaka farebným nástenným maľbám v rastlinných motívoch, ktoré vznikli pod rukami šikovných štvrtáčok Veroniky Redajovej, Kláry Zahorjanovej a žiačky osemročného gymnázia, Tamary Pagorovej, ale svoje neprehliadnuteľné miesto zaujali i pôsobivé visiace skrášlenia stien s nádychom zemitých odtieňov uväzované krok po kroku v podaní dospievajúcej tvorkyne: „Bola to iniciatíva mňa a mojej spolužiačky, zároveň veľmi dobrej kamarátky, s ktorou sme spoločne oslovili pani učiteľku Martinu Melkovičovú, ktorá náš nápad s nadšením schválila. Výroba makramé na schodiskovom odpočívadle mi trvala približne 100 hodín a rozmery oboch dekorácií sú zhruba 1,2m x 1,7m.“


V oddychovej zóne obďaleč pri chemickom laboratóriu sa 22. októbra taktiež uskutočnil workshop s ústrednou témou Základy pletenia makramé, ktorý s nadšením viedla práve nadaná autorka novovzniknutých ozdôb pútajúcich zvedavé pohľady deň čo deň. Adriana zachytáva svoje dojmy z akcie: „Myslím si, že workshop dopadol výborne, dokonca sa medzi zúčastnenými našlo aj zopár skrytých talentov a počas stretnutia sme sa naučili základné uzly, ktoré sa využívajú v každom makramé.“

Adriana vysvetľuje základy viazania na workshope.


PRÍSUN KREATIVITY A RÁD

Aktívna študentka má svojich obľúbených, prevažne zahraničných tvorcov, ktorých sleduje a obdivuje, rovnako s úsmevom dopĺňa, že múza ju samú niekedy navštívi nevhod: „Zavíta práve vtedy, keď sa potrebujem najviac učiť do školy,“ ale ako sama spomína, k jej tvorivému jadru prichádza predovšetkým v čase, keď sa jej v hlave zrodí nová vízia s veľkolepým výsledkom.

Adrianiným súkromným tvorivým kútikom je pre ňu jej detská izba a svojej činnosti sa venuje len rekreačne: „Tvorím pre radosť svoju a mojich blízkych. Momentálne si viazaním uzlíkov neprivyrábam, ale chcela by som si v najbližšej dobe rozbehnúť aj vlastnú stránku, no myslím si, že bude ťažké preraziť, keďže je na internete veľmi silná konkurencia.“

A čo by Adriana odporučila všetkým laikom, ktorí s výrobou makramé ešte len začínajú? „Nevzdávať sa a pripraviť si veľa trpezlivosti. Zo začiatku je možno náročné zorientovať sa vo všetkých tých druhoch šnúr a uzlíkov, no v okamihu, keď sa do toho človek ponorí, je to neskutočný relax a zábava,“ uzatvára výrobkyňa makramé.


Alexandra Chamillová

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 42 (10. november 2021)

bottom of page