top of page
  • Mário Veverka

Rozbehla sa petícia za dostavbu zimného štadióna

Updated: Jul 7, 2020


DSC_0884

Aby deti zo Starej Ľubovne a okolia mohli hokejovo rásť bez vycestovania – v tomto duchu sa nesie petícia, ktorú v týchto dňoch môžete podpísať v meste, obciach či na internete. Jej cieľom je podpora dostavby zimáku, ktorý od svojho zrútenia leží prakticky nedotknutý.


„Každé okresné mesto na Slovensku má zimný štadión. Naše nie. Čiže tu nie sú vytvorené podmienky pre deti ani dospelých,“ naznačil hlavný dôvod, ktorý ich primäl rozvíriť hladinu Jozef Akijmak. Záujem najmladších vekových kategórií o hokej si pritom členovia petičného výboru otestovali túto zimu. A odozva prekonala najsmelšie očakávania. Ako totiž poznamenal J. Akimjak, deti boli vysmiate a chceli trénovať aj trikrát do týždňa. „Začínali sme so šiestimi chlapcami, ku koncu ich už bolo 30. Keďže taký počet sa nezmestil na malú plochu pri autobusovej stanici, chceli sme vyskúšať štadión v Krynici. Tam deti videli iné podmienky oproti našim a na základe toho sa rozhodli, že chcú chodiť aj tam.“ Pre úplnosť, okrem virtuálneho priestoru (www.peticie.com) prebieha podpisová akcia tiež v meste a obciach okresu. Súhlasné stanovisko s dostavbou už vyjadrilo približne 1000 občanov, cieľom je však vyzbierať dvojnásobný počet podpisov, a to len za Starú Ľubovňu. Petičné hárky chcú aktivisti odovzdať do 19. apríla a ako zdôraznil J. Akimjak, „poslancom tým dať najavo, že ľudia tu chcú štadión. Kvôli tomu sme to spravili“.


ROZHODNÚ POSLANCI Mimochodom, iniciatívu, ktorá sa do ulíc dostala v polovici marca, mesto zaregistrovalo. A ako potvrdil primátor, budú sa ňou zaoberať, pričom výsledok jej vybavenia bude preložený na MsZ. „Komunikácia s potenciálnym investorom ale prebieha bez ohľadu na petíciu. Mestská rada si vo februári pozrela Arénu PSK, kde nám bol predstavený celý koncept fungovania prevádzky i mládežníckeho klubu, ktorý nás veľmi zaujal,“ podotkol na margo vývoja Ľuboš Tomko. Spol. KEN-EX, ktorá postavila prešovský zimák, pritom svoju víziu predstavila na pôde MsZ už v máji 2017. Jej alternatíva stála vtedy na 30 % spoluúčasti mesta, ktoré by jej odpredalo pozemky pod štadiónom + všetko, čo doteraz preinvestovalo za 1 €. Po skolaudovaní by si radnica 15 rokov objednávala ľadohodiny, čo by jej pokladnicu vyšlo na 139 tisíc € ročne. „Odvtedy sme si spravili viaceré technické úkony, vrátane geologického prieskumu, aby sa poslanci vedeli kompetentne rozhodnúť,“ uviedol primátor, podľa ktorého platí ponuka KEN-EX-u stále. „Treba sa k nej vyjadriť a povedať – či áno alebo nie.“

DSC_0886
DSC_0897
DSC_0926

Tento pohľad straší obyvateľov mesta už dlhé roky. Estetický nevkus rozpadnutého skeletu či betónová plocha zívajúca prázdnotou, však nie sú tým hlavným dôvodom, pre ktorý sa v Starej Ľubovni rozbehla petičná aktivita.


Článok bol publikovaný v ĽN č. 13 (4. apríla 2018)

bottom of page