Najnovšie opatrenia krízového štábu prihliadali najmä na seniorov, ktorí patria medzi najohrozenejších v súvislosti s vírusom COVID 19. Dôchodcovia nad 65 rokov by mali vychádzať z domu len v nevyhnutných prípadoch. Odporúča sa, aby necestovali verejnou dopravou. V mestách a obciach sa zaviedli rôzne formy pomoci pre túto rizikovú skupinu ľudí.
Menšie obce sa zariadili
V obci Lacková môžu občania nakúpiť napr. v pojazdnej predajni. „Vzhľadom k tomu, že sa u nás nenachádza obchod s potravinami, chceme aby hlavne naši dôchodcovia neprichádzali do kontaktu s ľuďmi, ktorí môžu byť nakazení koronavírusom. Rozhodli sme sa v spolupráci s podnikateľom, ktorý prevádzkuje pojazdnú predajňu, za čo mu chceme poďakovať, že zabezpečí dvakrát do týždňa dovoz potravín,“ povedal Marek Gallík, starosta Lackovej.
Takúto službu využívajú najmä obce, ktoré nemajú kamennú predajňu. Ľudia si môžu nakúpiť základné potraviny, mliečne výrobky, pečivo z lokálnych pekární, cestoviny, cukor a ďalšie produkty. „Spolupracujeme s desiatimi obcami, ktoré využívajú naše služby pre svojich občanov. Začíname ráno vyzdvihnutím tovaru, pokračujeme rozvozom a končíme približne o 19.00 h. Časovo je to veľmi náročné a pre zjednodušenie celého procesu chcem zaviesť online portál pre celé Slovensko,“ uviedol Marián Bujdoš, prevádzkovateľ autopotravín.
V nedeľu bude zatvorené
Pomohla aj miestna spoločnosť, ktorá bezplatne poskytla 28 tisíc litrov dezinfekčného prostriedku každému obyvateľovi mesta Stará Ľubovňa a obciam susediacim s katastrom obce Hniezdne.
Ďalšou novinkou je, že pri vstupe do všetkých nemocníc, fabrík, miest a obchodov sa odporúča merať telesnú teplotu občanov. „Pre nás to bude znamenať, že z troch ľudí, ktorých máme na prevádzke, bude musieť jeden z nich namiesto dokladania tovaru, obsluhy zákazníkov, ktorých je momentálne ešte stále dosť, merať teplotu,“ zamýšľal sa nad novinkou Kristián Majerčák, manažér maloobchodných prevádzok v Starej Ľubovni.
Seniori si po novom môžu nakúpiť potraviny v špeciálnom čase od 9.00 do 12.00 h. V akomkoľvek rade musia ľudia dodržiavať dvojmetrové odstupy. „Myslím si, že toto je z tých opatrení najlepšie a najjednoduchšie. Zaviedli sme ho ešte predtým, ako bolo nariadené vládou, a to iba v priestoroch pokladní,“ dodal K. Majerčák.
V zozname opatrení pribudlo aj nedeľné zatvorenie predajní potravín, drogérie, novín, krmiva pre zvieratá a ďalších.
Miriama Sekelská
Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 12 (31. marec 2020)
Comments