top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Príjemný výlet vhodný aj pre rodiny s deťmi? Jarabinský prielom si obľúbite

Medzi turisticky veľmi obľúbené lokality v našom okrese určite patrí aj Jarabinský prielom. Ide o riečno-krasové kaňovité údolie nachádzajúce sa neďaleko obce Jarabina. Ide o ľahkú turistiku, vhodnú aj pre menšie deti.


Túru k Jarabinskému prielomu môžete začať priamo v obci, kde môžete zaparkovať pri miestnom kostole. Odtiaľ sa vyberiete po modrej značke. Ak vyjdete z obce, vyskytnete sa na asfaltovej ceste, ktorá vedie do obce Litmanová. Po niekoľkých minútach sa popri ceste objaví kríž, vedľa ktorého je poľná cesta, na ktorú je potrebné odbočiť. Ak nechcete mať prechádzku k prielomu dlhú, je možné zaparkovať pri spomínanom kríži a odtiaľ ísť poľnou cestou smerom k tiesňavám, naozaj pomalým tempom sa tam viete dostať v priemere do 20 minút.


Po miernom kopci, ktorý vás na lúke čaká, je možné vidieť kameňolom. Vďaka značkám a tabuli, ktoré vás navedú správnym smerom, sa vyberiete k prielomu. Cesta k nemu vedie cez strmší lesný svah. Po ňom je potrebné odbočiť do pravej strany, smerom k prielomu. Tam vás čakajú vytvorené železné schody s reťazami, vďaka ktorým je cesta dole bezpečná. Tieto schody dokonca umožňujú návštevníkom absolvovať výhľad do prielomu zhora.


Jarabinské tiesňavy majú dĺžku takmer 1 kilometer a šírku 100 metrov, ktorá sa postupne zužuje na 1 – 3 metre. Prielom bol vytvorený činnosťou potoka Malý Lipník, ktorý preteká úzkou skalnatou cestičkou, na ktorej možno vidieť rôzne zaujímavé prírodné výtvory. Prechádzka popri potoku ponúka príjemné ticho a relax. V začiatkoch prielomu sa potok výrazne zarezáva do okolitých, niekoľko metrov vysokých skál.


Jarabinský prielom, ktorý bol vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu, ponúka nenáročnú túru, vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Upozorňujeme však na pevnú obuv, popri prielomu sa nachádza voda a je tam vlhko, treba byť obozretný.

Henrieta Hlinková, foto: autorka, archív

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 32 (31. august 2022)

bottom of page