Vo štvrtok 24. 11. 2016 v rámci uskutočnenej konferencie pod názvom Partnerstvo v spolupráci – Samosprávny rozmer medzinárodnej spolupráce na poľsko – slovenskom pohraničí, ktorú zorganizovalo Európske zoskupenie územnej spolupráce TATRY s r. o. v Nowom Targu, slávnostne podpísalo partnerskú zmluvu deväť poľských, slovenských samospráv a EZÚS TATRY. Oficiálne sa tak otvoril Vlajkový projekt týkajúci sa realizácie II. etapy Historicko – kultúrno – prírodnej cesty okolo Tatier, schválený v rámci Programu Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
Vo vlajkovom projekte bude vybudovaných ďalších 60 km cyklistických trás a infraštruktúra pre cyklistov. Na poľskej strane bude chodník pokračovať od mesta Nowy Targ na východ cez Gminu Szaflary, Gminu Nowy Targ, Gminu Łapsze Niżne až k hraničnému prechodu Kacwin – Veľká Franková. Rovnako na slovenskej strane bude dokončená hlavná trasa Cesty okolo Tatier a vznikne kompletný cyklistický úsek od hranice Chocholów – Suchá Hora na západ až po hranicu Kacwin – Veľká Franková na východe.
Na slovenskej strane budú partneri pokračovať vo výstavbe cyklistických trás od Ždiaru v smere na Tatranskú Kotlinu a Spišskú Belú, ďalej do Kežmarku. Okrem toho na Slovensku vzniknú ďalšie úseky Cesty okolo Tatier v Liptovskom Mikuláši, Trstenej a úsek Hniezdne – Stará Ľubovňa. To znamená, že partneri doplnia a napoja jednotlivé úseky Cesty okolo Tatier, vybudované v predchádzajúcom období.
Pripomíname, že v rokoch 2014 – 2015 vzniklo približne 100 km cyklistických trás v rámci I. etapy Cesty okolo Tatier vybudovaných prostredníctvom 13 partnerov v Programe cezhraničnej spolupráce PL – SK 2007 – 2013. Spolu s úsekmi, ktoré sú naplánované v rámci II. etapy Cesty okolo Tatier tak vznikne vyše 160 km cyklistických trás.
Všetky cyklistické trasy boli pripravené na samostatných cestách pre cyklistov, väčšinou s asfaltovým povrchom, ako je tomu na už existujúcej I. etape Cesty okolo Tatier. Tie umožnia bezpečnú jazdu na bicykli po pohraničí a spoznávanie miest s jedinečnými historickými, kultúrnymi a prírodnými hodnotami.
Partneri projektu sa postarali aj o zabezpečenie doplnkovej infraštruktúry, ktorá bude slúžiť cyklistom. Vybuduje sa 15 odpočívadiel s vybavením, stojany na bicykle, samoobslužné servisné stojany. V Nowom Targu, v mieste spojenia I. a II. etapy Cesty okolo Tatier pri železničnej stanici bude vybudované bezplatné parkovisko pre cyklistov typu „park and ride“. Investičné aktivity budú posilnené propagačnými a informačnými aktivitami o Ceste okolo Tatier, rôznymi udalosťami, publikáciami a pod.
Investičné aktivity sa začnú realizovať už na jar 2017, plánovaný koniec projektu je na jeseň 2018. Výške projektu je cca 6 mil. eur.
Vo vlajkovom projekte spolupracuje 9 samospráv – 4 poľské (mesto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Gmina Łapsze Niżne, Gmina Szaflary) a 5 slovenských (mestá Kežmarok, Spišská Belá, Liptovský Mikuláš, Stará Ľubovňa, Trstená). Vedúcim partnerom a inštitúciou, ktorá bude zodpovedná za koordináciu a riadenie projektu je Európske zoskupenie územnej spolupráce TATRY, ktorého zakladatelmi su na polskej strane Zväzok Euroregión „Tatry“ so sídlom v Nowom Targu a na slovenskej strane Združenie Euroregión Tatry so sídlom v Kežmarku.
Radoslava Krafčíková, poverená zastupovaním riadenia kancelárie Združenia Euroregión Tatry
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
Comments