Do grantovej schémy s názvom Záleží nám na Starej Ľubovni sa mohli obyvatelia mesta zapojiť už po šiestykrát.
Vďaka nápadom obyvateľov sa v meste vysadilo množstvo novej zelene. „Veľmi pekne vyznela grantová schéma na Mierovej ulici, kde bola urobená revitalizácia osadenia lavičiek, takisto sa skvalitnili kritické miesta cyklistického chodníka, tzv. singletrailu. Zaujímavý bol projekt bylinkovej špirály alebo zdieľaných bicyklov. Čistilo sa aj okolie vodných tokov Popradu a Jakubianky,“ spomenul len malú časť úspešných projektov Aleš Solár, prednosta MsÚ v Starej Ľubovni.
Niektorí sa zapájajú pravidelne Mnohé projekty boli zamerané na budovanie detských ihrísk s certifikovanými hracími prvkami. „Sme partia ľudí, ktorí sa snažia skrášliť svoje prostredie, hlavne kvôli našim deťom. Začali sme násypom zeminy a postupne sme pracovali na jednotlivých prvkoch. Základom bola hracia veža, pieskovisko, neskôr šmýkačka, hojdačky, hojdací koník a nakoniec kolotoč,“ opísal cestu vzniku detského ihriska Dominik Nemergut, ktorý sa do výzvy zapojil takmer každý rok. (Na fotografii aktívni obyvatelia z lokality Za vodou). Výška dotácie na revitalizáciu verejných plôch, rekonštrukciu alebo vybudovanie nových prvkov v meste môže byť poskytnutá do sumy 500 eur. „Grant bol základ, museli sme aj my niečo dofinancovať, ale keď sa spojí veľa ľudí, tak sa všetko dá,“ dodal aktívny obyvateľ. Nové zlepšenia sa podarilo vybudovať aj v Kynologickom klube a karanténnej stanici. „V prvom roku sme vybudovali príjazdovú cestu ku karanténnej stanici, následne betónový základ pod koterce a potom sme dopĺňali solárne osvetlenie,“ uviedla Lenka Vašková. Aktuálne vytvárajú kútik pre malých kynológov. „Teraz budujeme detské ihrisko, kde bude trampolína, detský domček, dopadové dosky, pieskovisko,“ dodala.
Dôraz chcú klásť hlavne na ekológiu V tomto roku mesto prijalo štrnásť žiadostí. „Podporili sme všetky projekty, chceme tak ľudí motivovať, podporovať dobrovoľnícku prácu a tým budovať vzťah k mestu,“ vysvetlil A. Solár. Počas šiestich rokov sa do výzvy zapojilo 65 projektov, za ten čas sa prerozdelilo 30 000 eur. Mesto ďalej plánuje podporovať najmä projekty, ktoré budú zamerané na zadržiavanie dažďovej vody v krajine pomocou budovania tzv. dažďových záhrad.
Miriama Sekelská, foto: archív: D.N.
Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 30 (18. august 2020)
Comments