Vyše päťdesiat utečencov z Ukrajiny pricestovalo do Staroľubovnianskeho okresu. Zväčša matky s deťmi v rámci zabezpečovania núdzového ubytovania prichýlili v Litmanovej a v Jarabine.
Organizovaný prevoz z hraníc medzi Ukrajinou a Slovenskom bol podľa predpísaného kľúča pridelený minulý týždeň Staroľubovnianskemu okresu. „V našej turistickej ubytovni máme celkovo 39 utečencov so štatútom dočasného útočiska,“ priblížila Nataša Hlinková, starostka Litmanovej.
Ďalších 14 Ukrajincov prijala obec Jarabina v objekte bývalého sociálneho zariadenia. Prevoz ďalších ohrozených obyvateľov susednej krajiny do nášho okresu by mal nasledovať začiatkom mája, a to do Starej Ľubovne. Postup koordinuje krízový štáb zriadený pri okresnom úrade v spolupráci s Ľubovnianskym združením miest a obcí.
Obavy obetí
Príchod utečencov sprevádzali aj komplikácie, jedna z prvých skupín Ukrajincov totiž nebola na hraniciach informovaná, že ich prechodným domovom má byť Jarabina a Litmanová. Dokonca sa vyskytli individuálne prípady, kedy sa ženy pochádzajúce zo silno zasiahnutých vojnových oblastí obávali, že sa u nás stanú obeťami trestných činov, podľa mnohých to vyplývalo z ťažkého psychického rozpoloženia.
„Uvedený prípad bol evidovaný regionálnym operačným strediskom Sobrance. Počas presunu autobusu prišla informácia, že ubytovacia kapacita v cieľovej destinácii Poprad nepostačuje pre počet prepravovaných osôb v autobuse. Z uvedeného dôvodu koordinátor dopravy počas jazdy zmenil ubytovacie zariadenia na Litmanovú a Jarabinu. Ide o jediný takýto prípad z celkového počtu vypravených autobusov (pozn.: k 7. aprílu 1 029 autobusov),“ uviedol k situácii tlačový odbor ministerstva vnútra.
Zdôrazňujú psychologickú pomoc
Pre obdobné prípady, kedy na obete doliehajú následky vojny, prijali kompetentní viacero opatrení. V maximálne možnej miere chcú najmä poskytovať psychologickú a psychickú podporu. „Na hraničných priechodoch a vo veľkokapacitných centrách pôsobia intervenčné tímy, ktoré už počas prvého kontaktu komunikujú s prichádzajúcimi. V prvom rade ubezpečujú, že Slovensko je bezpečná krajina, v ktorej im bude poskytnutá pomoc v maximálne možnej miere. Taktiež sú im vysvetlené možnosti ďalšieho zotrvania na našom území,“ poznamenalo ministerstvo.
foto.: ilustračné, archív ĽMS
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 14 (13. apríl 2022)
Comments