Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Mário Veverka

Od Tatier až po Trondheim

Updated: Jul 17, 2020

V obvyklých, ale i menej tradičných, či dokonca nezvyčajných destináciách dali o sebe vedieť členovia Bežeckého klubu Stará Ľubovňa (BKSL). Jedným z najaktívnejších bol, z toho pohľadu, Viktor Lapšanský, ktorý za štvrťrok absolvoval viacero pretekov.

Päťdesiatročný Staroľubovňan, ktorý s behom začal iba nedávno, totiž zvládol náročný Maraton Beskidi s viac než 800 m prevýšením (6:00:09 h, celkové 22. miesto, 6. v kat M50). Za tie najvydarenejšie ale označil Podtatranský polmaratón. „Ide o novinku, ktorá sa konala len druhý raz. Bežalo sa  po cyklochodníku z Popradu do Svitu a späť. Čo povedať – výborná konkurencia, ideálne počasie, nádherná panoráma Tatier, o atmosfére ani nehovorím,“ uviedol ku kvalitne obsadenému behu, v ktorom ho časom 1.37:35 h klasifikovali na 43. mieste (v kat. M50 na štvrtom), V. Lapšanský. Pre zaujímavosť, práve polmaratón pod veľhorami ukončil 5-dielnu sériu Tatry v pohybe – Prestige Tour. A člen BSKL v ňom, ziskom 2144 bodov, obsadil zo 754 registrovaných bežcov konečnú 23. priečku. Ako však pohľad do výsledkových listín prezradil, V. Lapšanský sa okrem cestných pretekov začal venovať aj krosu. „Je to trochu náročnejšie na fyzické danosti, ale keď si človek zaumieni, tak to dokáže,“ podotkol muž, ktorý má za sebou Horský kros Gerlach – Sliezsky dom (1:1615 h, celkové 2. miesto) či 1. kolo Zimnej bežeckej série v Tatranskej Lomnici. A práve tam si naplno užil rozmary počasia. „Trať bola veľmi náročná. Terén bol rozmočený a navyše, fúkal silný vietor. Z tohto pohľadu to boli najhoršie preteky z celého roku,“ opísal 7 km dlhý steeplechase (30.05 min., celkové 63. v kat. M50 9. miesto), v ktorom bolo treba poriadne zaťať zuby, V. Lapšanský. Mimochodom, okrem neho sa pod Tatrami predstavil i ďalší Staroľubovňan – Anton Hudák (Falck). Toho čas pod 26 minút vyniesol na 10. priečku, v kat. M50 dokonca na najvyšší stupeň.

V NÓRSKU Ale späť k BKSL, ktorý o sebe nedával vedieť len v širšom okolí. Zásluhou Mariána Kováča a Ladislava Šimka totiž tričko Run Pieniny spoznali aj na Škandinávii. „Po minuloročnom absolvovaní dvojice pretekov v Nórsku som ich chcel skúsiť opäť, už ale s nejakým bežeckým partnerom z klubu. Preto som oslovil Laca, ktorý mal tento rok v pláne navštíviť známeho, aby sme bežali spolu,“ uviedol Staroľubovňan, ktorý už dlhšie pracuje v tejto severskej krajine. S L. Šimkom sa síce postavili na štart v Trondheime, v Osle však už muž, ktorý má na konte všetkých 6 najväčších svetových maratónov, nebežal. „Keďže ma v auguste zradila achilovka, nechcel som riskovať a druhý polmaratón som radšej vynechal,“ uviedol L. Šimko, ktorého v treťom najväčšom meste krajiny čakalo síce severské, no napriek tomu znesiteľné počasie. A veľmi zaujímavá trať. „Jej profil bol členitý, časť úsekov neviedla po asfalte, ale šotoline. Po tom, čo som absolvoval veľké maratóny, to bol príjemný beh. A páčila sa mi i rodinná atmosféra pretekov,“ opísal trondheimský polmaratón bežec z Podolínca, ktorého výkon ovplyvnila zranená achilovka. Napriek tomu preťal cieľ po 1:31:02 h, čo mu vynieslo celkové 98., v kat.M50 9. miesto. V prípade štandardného času by ale svoju kategóriu vyhral. Foto: archív L. Šimka

Marián Kováč  (vpravo, s L. Šimkom) okrem 21,1 km behu v Trondheime (1:40,39 h, celkové 309., v kat. 29. miesto) absolvoval aj polmaratón v hlavnom meste Nórska. Na okruhu v Oslo, ktorý viedol nielen centrom mesta, ale i popri mori, zabehol čas 1:54,20 h. Ako sám povedal, „som rád , že sa mi podarilo v priebehu mesiaca absolvovať aj napriek pracovnému a časovému vyťaženiu tri polmaratóny – oba nórske i  aj košický MMM a teším sa na budúcu sezónu, v ktorej by som chcel popracovať aj na lepších časoch.“