top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

,,Nezabudni na mňa!“ Polícia vystríha pred rozhorúčenými autami


V súvislosti s letom spustila polícia preventívnu kampaň – “Nezabudni na mňa v aute!“ Tá má upozorniť najmä na riziká ponechania detí v rozhorúčených vozidlách. Iniciatívu najnovšie rozšírila aj o zabudnutých psov, keď v takýchto prípadoch hrozí pokuta.


Vozidlá určené na prevoz živých zvierat musia mať dokonale zabezpečené vetranie. „K ochladzovaniu organizmu psa dochádza najmä zrýchleným dýchaním s vyplazeným jazykom. Pri tomto sa z organizmu stráca aj množstvo tekutín. Následkom zvýšenej teploty prostredia a nemožnosti sa ochladiť nastáva dehydratácia a prehriatie organizmu, hypertermia. Prehriatie môže skončiť poruchou centrálnej nervovej sústavy, šokom, zvýšenou zrážanlivosťou krvi až cirkulačným zlyhaním, a teda úhynom zvieraťa,“ hovorí hlavný veterinár ministerstva vnútra Martin Paľa. Podľa neho je chybou sa domnievať, že sa pes v aute prehreje iba pri extrémne vysokej teplote.


Pri dieťati 10-ročné väzenie, pri zvierati pokuta tisíc eur Ponechať psa v rozhorúčenom aute je možné riešiť priestupkom v oblasti veteriny. „Fyzickej osobe hrozí pokuta do výšky 1 000 eur. Za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, v závažnejších prípadoch až päť rokov,“ povedala Denisa Bárdyová, hovorkyňa prezídia polície. K téme zabudnutia dieťaťa v aute pripomenula trestnoprávnu dohru. „V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10-ročné väzenie. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.“


Rozbiť okno? Radšej volajte políciu! Čo robiť, ak zbadáte v rozhorúčenom aute dieťa alebo zviera? Je vhodné rozbiť na vozidle okno? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. „Okrem toho, že môže dôjsť k najtragickejšej udalosti, a to smrti dieťaťa alebo zvieraťa, či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku a majiteľ vozidla môže žiadať súdnou cestou náhradu vzniknutej škody. Ak by však išlo o prípad krajnej núdze a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom,“ hovorí Marek Kordík z Prezídia Policajného zboru. Ako dodal, každý prípad je potrebné posudzovať individuálne. „Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, treba zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla. Napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu. Ak si nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.“ Peter Rindoš


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 27-28 (14.júl 2020)

bottom of page