Anička a Sára nerady čítajú, radšej sa venujú svojim mobilom, a tak sú dosť otrávené, keď musia navštíviť knižnicu, aby si tam vypožičali diela povinnej literatúry. Ich odpor ku knihám spôsobil, že do knižnice privolali zlých knihožrútov, ktorí okrem chaosu uniesli knihovníčku. Aktérky ju teda išli zachrániť a po ceste prechádzali troma krajinami, kde stretávali rôzne rozprávkové a knižné bytosti.
V tomto prípade tri krajiny boli nádvoria hradu Ľubovňa a téma sa stala predlohou pre už 18-ty muzikál režiséra Petra Karpinského. Muzikál Tajomstvo Veľkého knihovníka hralo 34 hercov od 15. do 21. júla na hrade Ľubovňa. Spolu išlo o 28 predstavení, dve sa pre nepriaznivé počasie hrali v renesančnom paláci.
VENOVANÉ SOFII, LUCKE A KATKE
Rozprávku si prišlo pozrieť 13 167 ľudí. Premiéra bola venovaná pamiatke troch dievčat - Lucke, Sofii, Katke, ktoré tragicky zahynuli 6. apríla v Spišskej Kapitule. „Lucka a Sofia boli niekoľko rokov neoddeliteľnou súčasťou nášho divadelného kolektívu. Aj na tento rok im scenárista a režisér Peter Karpinský už napísal úlohy. Najprv sme uvažovali, že tento rok divadlo zrušíme, ale tím divadelníkov rozhodol, že budeme hrať práve preto, aby sa na všetky tri dievčatá nezabudlo,“ povedala Eva Kollárová, vedúca kultúry MsÚ.
Vo štvrtok 18. júla sa v kine Tatra konal spomienkový večer s názvom Láska, tá je večná. Odzneli tam pôvodné texty a skladba, ktoré pre dievčatá napísali a skomponovali členovia divadla. A taktiež tanečná choreografia, ukážky divadelných aj spomienkových videí s dievčatami.
HRÁ SA LEN JEDEN TÝŽDEŇ V ROKU
Vo farebných kostýmoch sa na hrade predviedli bývalí a súčasní žiaci ZUŠ Jána Melkoviča v Starej Ľubovni, ale aj študenti PU v Prešove a ich priatelia z Košíc či Spišskej Novej Vsi. Vzniklo aj päť nových piesní, ktorých texty napísali Eva Kollárová a Adam Kollár, hudbu skomponoval a v štúdiu nahral Daniel Lazorčák. Spev a tance herci zvládli s gráciou, za čo si po každom vystúpení odniesli obrovský potlesk. Letná rozprávka s pesničkami, ktorá sa hrá jeden týždeň v roku od pondelka do nedele, už neodmysliteľne patrí k hradu Ľubovňa. Organizuje ju Ľubovnianske múzeum a Mesto Stará Ľubovňa.
Ako sa to všetko začalo
Za všetko môže, v dobrom, Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea. Od začiatku svojho pôsobenia na hrade (vtedy na poste kastelána), hľadal možnosti, ako prehliadku hradu zatraktívniť, ozvláštniť. Chcel hradné múry počas letnej sezóny oživiť scénkami z histórie. Oslovil staroľubovniansku Základnú umeleckú školu Jána Melkoviča a spisovateľa Petra Karpinského. A tak v lete v roku 2006 začali písať svoju históriu hradné divadlá s pesničkami, ušité priamo na mieru hradu Ľubovňa. Návštevníci si vtedy mohli pozrieť predstavenie Móric Beňovský – kráľ kráľov. A každý rok pribudlo nové predstavenie (okrem roku 2009, kedy sa rekonštruoval renesančný palác): Diablova skala (2007), Zamurovaná nevesta (2008), Princezná pre draka (2010), Tri zlaté vlasy deda Vševeda (2011), Medvedia koža (2012), Dažďová víla (2013), O Planetárovi (2014), Nebojsa (2015), Lietajúci Cyprián (2016), Soľ a láska nad zlato (2017), Dlhý, Široký, Bystrozraký (2018), O štyroch princeznách (2019), Kocúr je kráľ (2020), Múdry Maťko a blázni alebo U nás v Hlupákove (2021), Cesta do Kráľovstva víl (2022), Železník (2023).
foto: Ján Saloň
Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 28, 31. júl 2024
Komentáre