top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

VIDEO Počasie túto zimu praje lyžiarom i strediskám

Počasie túto zimu praje podmienkam pre lyžovanie. Od 19. januára sa tiež zmenili protipandemické opatrenia z režimu OP na OTP. Okrem dokladu o očkovaní či prekonaní ochorenia covid-19 sa budú môcť lyžiari preukázať už aj negatívnym testom. Povolené sú aj lyžiarske výcviky. Škola, ktorá sa ich rozhodne usporiadať, musí disponovať zoznamom žiakov, ktorým sa preukáže v ubytovacom zariadení a pri vstupe na vleky.

Pre návštevníkov, ktorí sa rozhodnú pre test, platí, že antigénový nesmie byť starší ako 48 hodín a PCR 72 h. „Pre lyžiarske kurzy organizované školou postačujú aj samotesty, ktoré sa vykonávajú v škole pod dohľadom pedagógov,“ upresnil František Babiar, vedúci Ski Park Vyšné Ružbachy. Regionálne úrady ale môžu na základe zvýšeného počtu nakazených lyžiarske kurzy kedykoľvek zakázať. V oboch strediskách v okrese Stará Ľubovňa fungujú lyžiarske školy.

V Litmanovej aj vo Vyšných Ružbachoch si môžete zalyžovať cez deň i vo večerných hodinách. Cenové ponuky sa mierne líšia. „Sme radi, že sa nám stredisko podarilo spustiť aj druhýkrát, oteplilo sa a sneh zmizol, našťastie, teraz sú už podmienky dobré a fungujeme,“ zhodnotil aktuálny stav Peter Fendek, správca Litmanová Resort.

Tohtoročná lyžiarska sezóna zďaleka nekončí, no návštevnosť spred dvoch rokov sa v strediskách rozhodne neočakáva. „V porovnaní s obdobím pred covidom je to o niečo slabšie, ale je to aj tak na dobrej úrovni. Ľudia sú zodpovední, je veľmi veľa ľudí očkovaných, prekonaných, takže nie je taká núdza o klientelu,“ odhadol doterajšiu návštevnosť F. Babiar. Naopak v Litmanovej by privítali viac návštevníkov. „Očakávali sme viac, nechodí toľko ľudí, ako sme si predstavovali, verím ale, že do konca sezóny sa to vylepší a všetko bude fungovať ako má,“ dodal P. Fendek. Podľa vyjadrení prevádzkovateľov stredísk, športuchtiví podmienky v súvislosti s covidom-19 dodržiavajú a nemajú problém sa preukázať potrebným dokumentom.


V XPARKU SÚ ODKÁZANÍ NA PRÍRODNÝ SNEH

* detský lístok - pre deti do 140 cm

Rovnako to je s disciplínou aj na takzvanej Krivuli v Xparku v Starej Ľubovni. „Návštevníci boli ochotní a nemali problém ukázať doklad o očkovaní alebo prekonaní. Počas prázdnin k nám aj napriek obmedzeniu OP chodili lyžiari a snoubordisti, každý deň približne 20 ľudí. Výhoda Xparku je, že človek nemusí nikam cestovať, sme priamo v meste. Občas tu prídu chlapci, ktorí jazdia freestyle z Prešova, Bardejova či Sabinova,“ načrtol fungovanie na svahu vlekár Adrián Kormaník.


Pre slabé snehové podmienky sa v Xparku po oteplení nelyžovalo. Od soboty po nádielke snehu však už opäť svoje brány otvorili. „Tohtoročná sezóna pre nás, dúfam, ešte neskončila. Sme tu odkázaní na matku prírodu, nemáme techniku, snežné delá, a tak podobne,“ dodal A. Kormaník.

Xpark v Starej Ľubovni ponúka vyžitie na snehu s prijateľnou cenovou ponukou.

DOPLÁCAJÚ NA VOĽNEJŠIE OPATRENIA V POĽSKU

Prevádzky v okrese doplácajú aj na možnosti zalyžovať si v Poľsku. Mnohí si tak namiesto domácich stredísk vyberajú radšej tie neďaleko za hranicami. „V tomto máme ruky zviazané, nikoho nebudeme lanáriť - ostaňte na Slovensku. Ľudia chodia do zahraničia, kde všetko funguje a je otvorené a nám doma sa len hádžu samé polená pod nohy. Prichádzame o živobytie,“ posťažoval sa F. Babiar. Podľa správcov prevádzok máme pritom svahy a služby rovnaké ako naši susedia. „Keď chcú podporovať ekonomiku susedov chodia tam, keby chceli podporovať našu, tak by prišli k nám,“ dodal P. Fendek.


Foto: FB stránky lyžiarskych stredísk

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 3 (26. január 2022)


Comments


bottom of page