top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Kolízií vodičov so zverou alarmujúco pribúda

Updated: Jul 6, 2020


foto_nehoda

V okrese Stará Ľubovňa sa stane okolo 500 dopravných kolízií ročne, z čoho je 150 stretov s lesnou zverou. Predstavuje to 30 %, a to je podľa polície veľa! Alarmujúce je, že tento rok ich bolo už 83 (73 škodových udalostí a 9 dopravných nehôd).


„Dopravná situácia je najnebezpečnejšia hlavne pri jazde za súmraku alebo v hmle. Zvýšenú pozornosť treba venovať hlavne úsekom, kde nás dopravná značka upozorňuje na výskyt lesnej zveri. Tam treba znížiť rýchlosť, pozorne sledovať okraje cesty a jazdiť bližšie k stredu vozovky,“ upozorňuje Milan Ženčuch, referent špecialista skupiny prevencie OR PZ Stará Ľubovňa. Skúsení vodiči už vedia, že lesná zver migruje v priebehu celého roka, hlavne však v období ruje a za potravou po zbere poľnohospodárskych plodín. Od jesene do jari sú však dopravné kolízie so zverou najčastejšie. V tomto období sa vlna kritiky spúšťa aj na poľovníkov, vodiči majú pocit, že hlavne vysoká zver je premnožená a čoraz častejšie ju vidíme pri cestách. „Určite nie je mimoriadne premnožená, regulácia lesnej zveri podlieha štátnemu dozoru. Aj tento rok je navýšený odstrel,“ myslí si Štefan Pokrivčák, predseda Poľovníckeho združenia Skalná, Mníšek n/Popradom a dodáva, „treba si len uvedomiť, že v tomto období sa zver zgrupuje, lákajú ju kukuričné polia, jabĺčka okolo ciest a podobne. Opakuje sa to každý rok, treba jednoducho zvýšiť pozornosť, hlavne za šera a v lokalitách v blízkosti lesov.“ Čo robiť, keď sa vám už stane takáto nepríjemná situácia, koho volať…?  To sa dozviete v pokračovaní článku, ktorý nájdete v Ľubovnianskych novinách č. 35, ktoré sú v predaji do 2. októbra.

nehoda_3
zver

Foto: archív OR PZ Stará Ľubovňa


–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov.   Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN. Nezabudnite si ho preto kúpiť, stojí iba 35 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca.


Comments


bottom of page