top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Dom č. 6 na námestí čoskoro zmení svoju vizáž

Updated: Jul 1, 2020


Dom 1

Mnohým iste neuniklo, že dom č. 6 na Nám. sv. Mikuláša sa po dlhých desaťročiach dostal pod lešenie. Je to neklamný znak toho, že čoskoro dostane nový šat. V jeho zadných traktoch sa však už druhý rok pilne pracuje. Čo sa teda udialo od roku 2016, kedy budovu bývalej OA dostalo do rúk OZ Centro Arte, aby ju premenilo na umelecké centrum?


Aj historické lahôdky Ako sme sa dozvedeli od o. Kamila Drába, ktorý zastrešuje celý projekt premeny budovy a jej celého zadného nádvoria, po období administratívnych úkonov spojených s rôznymi povoleniami nastal čas búracích prác a momentálne v nádvorí už stojí nový ateliér, kde sa vzhľadom k množstvu objednávok pracuje vytvárajú sa tam mozaiky.

Dom 2

Súbežne beží stavebný ruch v útrobách domu č. 6, ktorý prešiel zložitým stavebným vývojom a koncom 18. storočia sa spojil do dnešného z pôvodne dvoch samostatných domov postavených v 16. storočí. Najhonosnejšie boli obidva domy v období renesancie, v 17. storočí.

Aj preto sa prestavba nevyhla archeologicko-architektonickému prieskumu, ktorý ale priniesol zaujímavé odhalenia.„Vďaka domu č. 6 vieme, že táto strana námestia mala podlubie – tzv. fiľore, ktoré sa nezachovali, čo je významný objav,“pripomenula Michaela Haviarová, historička umenia. Preukázala to časť zachovanej arkády v prejazde budovy i dôkazy oporných múrov v pivnici. A už teraz sa tiež vie, že dom mal nádherne vyrezávaný trámový strop, z ktorého sa zachovala už len časť jedného trámu.


Čo bude  v dome č. 6 a kedy bude výsledné dielo, sa dozviete sa v ĽN č. 20, ktoré bude v predaji do 27. mája


–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov. Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN.


Comments


bottom of page