top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Chrípková sezóna je tu, dôležité je ochorenie vyležať

Chrípka nevymizla. Aktuálne začína jej sezóna, ktorá v našich končinách trvá od októbra do apríla, pričom zvyčajne vrcholí na prelome januára a februára. Ako sa pred ňou chrániť a dať sa očkovať?


Chrípka je akútne vírusové ochorenie, ktoré sa z človeka na človeka šíri vzdušnou cestou kvapôčkovým prenosom, teda zakašľaním, smrkaním a podobne. Najvyššie riziko nákazy je prvých 5 až 7 dní po objavení sa príznakov ochorenia, človek však môže byť infekčný už jeden deň pred príznakmi. Chrípku spôsobuje vírus, ktorý má niekoľko typov. Ide najmä o adenovírusy, rinovírusy ap.


Podobne ako COVID-19, aj chrípka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie a viesť k trvalým zdravotným následkom. Zápal pľúc, zlyhanie dýchania, ochorenia srdca sú len jedny z mnohých. Navyše, môže zhoršiť aj chronické ochorenia a ak ste v minulosti prekonali kovid, chrípka obranyschopnosti vášho organizmu určite nepridá. Štúdie dokázali, že po prekonaní chrípky je u dospelých vo veku 40 a viac rokov 10-krát vyššie riziko infarktu myokardu a 8-krát vyššie riziko mozgovej príhody.

Odborníci nenechávajú nič na náhodu a tvrdia, že priebeh chrípkovej sezóny bude aj tento rok ovplyvnený pandémiou COVID-19, ale tiež silnou chrípkovou epidémiou v Austrálii, ktorá tam vyvrcholila nedávno v auguste. Ako upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR (UVZSR), epidemiológovia predpokladajú u nás v najbližších týždňoch postupný nárast prípadov chrípky. Platí to pre detské kolektívy, dospelých i seniorov.


Pre dospelých injekcia, pre deti sprej

Kvôli následkom chrípky zomrie ročne u nás až okolo 800 Slovákov, aj preto má veľký význam očkovanie. Lekári ho odporúčajú ako jeden z najlepších spôsobov prevencie. Aj kvôli koronavírusu a nízkemu výskytu chrípky v minulom roku sa predpokladá, že v populácii momentálne nie sú dostatočné ochranné hladiny protilátok voči chrípke.

Očkovanie proti chrípke je účinnou pomocou, ako sa jej vyhnúť. Odporúča sa najmä starším ľuďom, ale aj chronicky chorým a tehotným ženám. Rizikové sú osoby s nadváhou, obezitou, diabetom či vysokým krvným tlakom. Aj po očkovaní vás chrípka nemusí úplne obísť, ale jej priebeh i sprievodné ochorenia, ako nádcha, kašeľ ap., by mali byť vďaka očkovaniu výrazne miernejšie.


Keďže vírusy chrípky sa medzisezónne líšia, prispôsobuje sa tomu aj tvorba vakcín. Na túto sezónu sú u nás aktuálne dostupné dve očkovacie látky proti chrípke. O očkovanie môžete už teraz požiadať svojho všeobecného lekára, ktorý na základe zhodnotenia vášho zdravotného stavu rozhodne o jeho vhodnosti. Poisťovne toto očkovanie hradia. Ochranná hladina protilátok sa vytvára približne 10 až 14 dní po očkovaní.

Očkovanie je však vhodné odložiť, ak pociťujete príznaky chrípky alebo prechladnutia. Ak ste sa dali zaočkovať proti koronavírusu a myslíte si, že vás ochráni aj pred chrípkou, je to chyba. Ide totiž o dva rôzne vírusy. Súbežné prekonanie kovidu aj chrípky však môže vážne ohroziť vaše zdravie.

Ak sa vaše deti boja injekcií, ale uvažujete nad tým, že by ste ich dali proti chrípke zaočkovať, máme pre vás dobrú správu. Novinkou je nazálna očkovacia látka určená pre deti, ktorá sa nepodáva injekčne, ale vstreknutím do oboch nosových dierok. Viac informácií získate v pediatrických ambulanciách.


Chorý človek patrí do postele

Liečba chrípky spočíva najmä v zmierňovaní príznakov. Dôležité je ochorenie vyležať, piť veľa tekutín, pomôžu vitamíny C, D, vitamíny skupiny B, zinok. Antibiotiká sú proti vírusovým ochoreniam ako chrípka neúčinné. Pacientom sa predpisujú iba vtedy, ak sa k vírusovému ochoreniu pridruží bakteriálna infekcia. Podľa stavu však lekár môže odporučiť antipyretiká pri zvýšenej teplote, nosové kvapky ap. Dbajte na ľahkú, no pestrú stravu s množstvom vitamínov a zeleniny, po chorobe pobyt na čerstvom vzduchu a obliekanie primerane počasiu. Nezabúdajte na pravidelné vetranie a časté umývanie rúk mydlom a teplou vodou, ale i dezinfekciu rúk – zničíte tak vírusy, ktoré sa usadili na pokožke. Rúško neodkladajte, aj pri chrípke má svoj význam.


Dagmar Baluchová, foto: pixabay.com

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 37 (5. október 2022)

Opmerkingen


bottom of page