top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Zmena priezviska už bez poplatkov

Updated: Jun 29, 2020


Wedding moments. Newly wed couple's hands with wedding rings

Mladomanželia už nebudú platiť po zmene priezviska za vydanie nových dokladov. Novela zákona o správnych poplatkoch platí od prvého septembra.


Prvé kroky po svadbe smerujú zväčša na úrady, pretože nové priezvisko si vyžaduje zmenu v dokladoch. Po vyzdvihnutí sobášneho listu sa ako prvé odporúča riešiť zmenu občianskeho preukazu (OP). Doteraz sa za jeho vydanie pri zmene mena platilo 4,50 eura. „V zmysle pokynu, ktorý máme, je podstatný dátum prijatia žiadosti pri vydaní občianskeho preukazu. Keď bol sobáš napr. 31. augusta a osoba by si prišla zmeniť priezvisko 3. septembra, tak v tom prípade už za občiansky preukaz neplatí,“ potvrdil novinku Martin Jurák, z odd. dokladov OR PZ v Starej Ľubovni. Pri zmene vodičského preukazu sa platí 6,50 eura, za vydanie cestovného pasu 33 eur. Pri cestovných pasoch je to ale komplikovanejšie. „Ak občan nikdy nebol a nie je držiteľom cestovného pasu, zmení priezvisko a príde si požiadať o jeho vydanie na nové priezvisko, tak tento úkon nie je oslobodený od poplatku, pretože si pas vyžiadal prvýkrát, a tým spôsobom nejde o zmenu priezviska,“ vysvetlil M. Jurák. Ak však osoba už vlastnila cestovný pas, je od poplatku oslobodená. Nová zmena tiež neplatí pri poplatku za urýchlené vydanie dokladov. „Aj keď osoba príde požiadať o vydanie OP pri zmene priezviska, kde je oslobodená od poplatku, ale chce ho urýchlene do dvoch pracovných dní, tak si priplatí 20 eur,“ doplnil M. Jurák. Pri klasickej dodacej lehote 30 dní sa žiaden poplatok nevyberá.


Prvé šetrenie Pri vybavovaní nových dokladov tak nevesty vo väčšine môžu ušetriť. Horšie už asi budú reagovať tie, ktoré sa vydávali tesne pred zmenou. „O novej zmene som nevedela. Svadbu som mala začiatkom júla. Doklady som vymenila v polovici júla, takže nová zmena by sa ma aj tak nedotkla. Ale pre budúce nevesty je to super,“ povedala J. Fedorková z Plavnice. Ďalšia nevesta svoje áno povedala v auguste a o pripravovanej novele zákona už vedela. „Myslím si, že právny štát ako Slovensko, ktoré má stále v zákone o rodine túto hodnotu, teda uzavretie manželstva medzi mužom a ženou, by mal novomanželov podporovať a nie ich krok do spoločného života finančne zaťažovať,“ uviedla Ľ. Fančovičová, ktorá za zmenu dokladov zaplatila približne 70 €, keďže si kvôli svojej profesii musela priplatiť v prípade OP za promptné vydanie, aby na základe neho vybavila ďalšie nutné profesijné doklady. „Aj keď pre mňa táto zmena prišla neskoro, som veľmi rada aspoň za budúce nevesty,“ dodala na záver.


foto: ilustračný záber


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 33 (10. september 2019)


コメント


bottom of page