top of page
  • Mário Veverka

Zimný štadión má investora, sú tu ale aj zádrhele

Updated: Jul 13, 2020


Zimnému štadiónu, ruiny ktorého strašia Starú Ľubovňu už viac než 25 rokov, bliklo ďalšie svetlo nádeje. Okrem možného partnera v podobe Slovenského zväzu ľadového hokeja a investora z Čiech totiž do hry reálne vstúpila firma KEN-EX. A práve tá svoju víziu predostrela poslancom na ostatnom mestskom zastupiteľstve.

DSC_0067

Alternatíva prešovskej spoločnosti stojí, v skratke, na 30-percentnej spoluúčasti Mesta, ktoré by jej odpredalo pozemky pod štadiónom (2800 m2) + všetko, čo doteraz preinvestovalo (mantinely, chladiaca technológia, prípojka vody, trafostanica) za 1 €.„Vďaka tomu by nám banka poskytla úver vo výške 1,1 milióna €, za ktorý by sme štadión postavili. Samozrejme, keď tak do dvoch rokov nespravíme, vrátime vám to za 1 euro späť,“predostrel návrh pred poslancami jej konateľ Ján Kentoš. Ten však, ako dodal, očakáva od samosprávy i ďalšiu pomoc – pri výstavbe kanalizácie, parkovísk či príjazdovej cesty. A tiež s prevádzkou. Po skolaudovaní by si tak Mesto malo 15 rokov objednávať 6 tzv. ľadohodín denne v hodnote 100 €/h, čo by mestskú pokladnicu vyšlo zhruba na 139 tisíc € ročne.„Predpokladaná cena za prenájom plochy pre verejnosť by ale aj vo večerných najlukratívnejších hodinách nemala prekročiť sumu 120 €,“ podotkol J. Kentoš, ktorý prijateľnosť vstupného ilustroval aj pri cenách za verejné korčuľovanie v PSK aréne: 1 €/h deti, 2,5 € dospelí.

Mimochodom, hoci by umelá ľadová plocha mala mať rozmery 26×56?m, stále bude spĺňať pravidlá IIHF pre usporadúvanie medzištátnych zápasov. A keďže podmienkou primátora počas rokovaní bolo tiež hľadisko, pri spracovaní zámeru vyhovel potenciálny investor i tejto požiadavke.„Jeho plánovaná kapacita je 160 divákov. Pokiaľ by totiž bolo pre viac než 200, náklady na protipožiarnu ochranu by sa niekoľkokrát znásobili,“rozviedol ďalej plán, ktorý počíta so 4 šatňami, toaletami, reštauráciou, športovým obchodom a 96 parkovacími miestami, konateľ KEN-EX, spol. s r.o.


Takto by mohol vyzerať „zimák“ v Starej Ľubovni. Montovaná hala s oceľovou konštrukciou by, podľa slov J. Kentoša, mala vyrásť za 6 mesiacov, do jesene 2018.

DSC_0089

MsZ: POROVNÁ A ROZHODNE I keď táto myšlienka si v pléne určite našla svojich zástancov, podľa Petra Bizovského ide o nevýhodnejšie podmienky, než za aké firma postavila zimný štadión v Prešove. 139 tisíc v ľadohodinách x 15 rokov podpory sú totiž zhruba 2 milióny. „My si teda štadión postavíme, dáme k nemu pozemky, vybudujeme parkovisko, o ktoré sa budeme starať a vy z toho budete brať príjem,“ povedal viceprimátor, ktorý upozornil, že v krajskom meste, kde má v novom štadióne 800-tisícový podiel VÚC, majú školy hodiny zdarma a odpadové teplo z výroby ľadu sa využije v kotolni spojenej školy. „Preto si myslím, že tento projekt je pre Ľubovňu ďaleko nevýhodnejší ako v prípade PSK Arény. Netvrdím, že mesto či región štadión nepotrebuje. Pre mňa sú to však príliš tvrdé podmienky a vysoká cena za to, aby sme ho mali,“ dodal ešte (s odkazom na pokračovanie rokovaní) viceprimátor, s ktorým ale J. Kentoš nesúhlasil. A ako príklad uviedol Vranov n/Topľou, ktorý postavil „zimák“ „a každý mesiac platí súkromníkovi 150 tisíc eur bez toho, aby im dával nejaké ľadohodiny.“ Hoci mestskí poslanci dali tejto alternatíve neskôr zelenú, ako definitívnu ju nepotvrdili. V najbližšom čase totiž stojí pred nimi úloha – z troch existujúcich projektov vybrať ten najvýhodnejší. Najskôr si však musia zodpovedať základnú otázku. A to, či zimný štadión v Starej Ľubovni vôbec chcú alebo nie.


Commenti


bottom of page