top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Zaviedla sa zmena pri podávaní epidurálnej analgézie

Updated: Jul 23, 2020

Staroľubovnianska pôrodnica je vyhľadávaná budúcimi mamičkami aj kvôli 24-hodinovej možnosti podávania epidurálnej analgézie. Po novom sa bude táto forma tíšenia pôrodných bolestí podávať len ak po 36. týždni tehotenstva rodička predtým absolvuje konzultáciu na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

kozuskanic_Stefan_41931

Donedávna, v prípade záujmu o epidurálnu analgéziu, bola konzultácia vykonaná až pri kontrakciách, keď sa žena rozhodla využiť túto formu tíšenia bolestí. „Táto konzultácia je však z nášho pohľadu sporná, nakoľko vnímanie podávaných informácií rodičkou pri prebiehajúcej pôrodnej činnosti nemusí byť úplne normálne. Kontrakcie sú mnohokrát také intenzívne, že rodička nie je schopná sústrediť sa na podávané informácie. A keďže epidurálna analgézia má, ako každá iná metóda v medicíne aj riziká a komplikácie, mali sme pocit, že práve informácie o rizikách nemuseli byť rodičkou správne vnímané, resp. pochopené,“ vysvetlil primár gyn.-pôr. oddelenia Štefan Kožuškanič.


Preto sa tunajší odborníci rozhodli, že podmienkou podania epidurálnej analgézie je konzultácia na OAIM pred pôrodom, keď na budúcu matku nepôsobia žiadne rušivé faktory. „Tým spôsobom je na poučenie dostatok času, je informovaná nielen o pozitívach, ale aj možných rizikách, má priestor pýtať sa na čokoľvek. Na záver konzultácie rodička podpíše informovaný súhlas. Na konzultáciu je potrebné zájsť na OAIM po 36. týždni tehotenstva, výmenný lístok vydá obvodný gynekológ,“ upresnil Š. Kožuškanič.


Ak rodička konzultáciu neabsolvuje, kvôli bezpečnosti jej epidurálna analgézia podaná nebude. V takom prípade jej budú ponúknuté alternatívne metódy tíšenia pôrodných bolestí, napr. analgetikum Remifentanil, ktoré si budúca mamička pomocou špeciálneho dávkovača dávkuje podľa potreby sama.


Ďalšie novinky Podľa informácií z prostredia nemocnice sa zavadzajú aj nové operačné postupy v rámci výkonov na riešenie poklesu panvových orgánov. Medzi novinky patrí aj znovuobnovenie činnosti mamárnej ambulancie, spolu s obnovením činnosti onkologickej komisie a kompletnej operatívy prsníka.


Popri novinkách v liečebných metódach sa oddelenie aj modernizuje. Novorodeneckému úseku detského odd. bolo ešte v decembri darovaných ďalších 10 monitorov dychu Babysense. „Nové monitory predstavujú zlepšenie starostlivosti o novorodenca – každý na oddelení šestonedelia má ,svoj’ monitor dychu. Navyše sa, samozrejme, zvyšujú aj kapacity na zápožičky pre rodičov po prepustení domov, ktorí túto službu aj aktívne využívajú,“ uviedol primár Š. Kožuškanič.


Zároveň neustále prebieha rekonštrukcia operačného traktu v rámci veľkej premeny nemocnice. Plánované ukončenie prác bude pravdepodobne v jeseni tohto roku.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č.3/2020 (28. január)


Comments


bottom of page