top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Zasadačka poslancov má 30 rokov, chvelo by to zmenu!

Updated: Jul 2, 2020


DSC_0037

Návrh na rekonštrukciu veľkej zasadačky Mestského úradu (MsÚ) v Starej Ľubovni bol predložený poslancom na mestskom zastupiteľstve (MsZ) v januári 2009. Plány však ostali dlhodobo na papieri a zasadačka okresného mesta tak naozaj zaspala dobu, tak po technickej stránke, ako aj estetickej.


Už vtedy sa hovorilo o absolútne zastaranej „rokovačke“ a poslanci sa ponosovali aj na úzke nepohodlné lavice. Na ďalších 10 rokov sa ale jej rekonštrukcia odložila. To, že už by bolo na čase s ňou niečo urobiť, pripomenul na ostatnom rokovaní poslanec Rudolf Žiak v rámci interpelácií. Už na sklonku roku 2008 sa pritom vážne hovorilo aj o nákupe notebookov pre poslancov, tie stroskotali práve na nevyhovujúcej a zastaranej elekroinštalácii v zasadačke. Takisto myšlienky o hlasovacom zariadení padli na tom, že bez dôkladnej premeny rokovacej miestnosti, ktorá neslúži len poslancom, ale aj na rôzne  mestské a okresné rokovania, sa nedá pohnúť.


ZMENA prišla po roku ´89 Mestská zasadačka má v rodnom liste dátum august 1989 a zariadená bola pre 40 poslancov prvých slobodných volieb. To už dávno neplatí, dnes je maximálny počet volených zástupcov občanov 19, a trend je skôr znižovať tieto počty. „Bolo by dobré zamyslieť sa nad tým, či by nebolo možné sledovať aj naživo prenosy zo zastupiteľstiev, tak ako je to v iných mestách,“ pripomenul aj poslanec Michal Šipoš. Aj možnosť online prenosov sa však nezaobíde, okrem techniky, bez zmeny sedenia poslancov. Videozáznamy, ktoré už niekoľko rokov realizuje radnica a ktoré sú zverejňované na webovom sídle mesta i vo vysielaní Ľubovnianskej televízie, zachytávajú ďaleko od seba sediacich poslancov zväčša zozadu, často sa nevie, kto práve hovoril. Navyše sedačky, skôr lavice, sú nepohodlné, úzke a pri rokovaniach, ktoré trvajú aj 5-6 hodín či viac, trpí chrbtica. Aj priestor na rozloženie materiálov či notebooku je veľmi malý. Či sa po desaťročí obnoví táto téma a súčasní poslanci sa dočkajú zmeny, bude záležať aj od priorít. „Rekonštrukcia zasadačky nie je schválená v Rozvojom programe mesta na tento rok, ale pri najbližšej zmene sa touto akciou budeme zaoberať,“ povedal k možnej rekonštrukcii primátor mesta Ľuboš Tomko.

zasadacka - nova

Touto vizualizáciou sa poslanci nadchli už v roku 2009. Vtedy sa predpokladalo, že kompletná premena vrátane výmeny rozvodov, elektroinštalácie vyjde na 83 tisíc eur. Či sa zmeny dočká súčasný parlament bude závisieť aj od neho, resp. jeho rozhodnutí. Foto: Mário Veverka, vizualizácia MsÚ

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č.6/2019 (12. február 2019)  

Comments


bottom of page