top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Za týždeň pribudlo ďalších 448 nakazených

Updated: Oct 22, 2021

V pondelok sme sa podľa covid automatu zaradili do čierneho najprísnejšieho stupňa. Počet pozitívnych prípadov od začiatku septembra prudko stúpa. V minulom októbrovom týždni bol zaznamenaný doteraz najvyšší počet nakazených v tretej vlne.K 17. októbru bolo antigénovým testovaním zaznamenaných 34 pozitívnych. Pri PCR testoch bolo odhalených 414 prípadov, čo je 33,04 %. Vyšší počet pozitívne testovaných prípadov pretrváva v obciach Kolačkov, Kamienka a Litmanová. Cez víkend v sobotu bol v Kolačkove, kde je situácia najhoršia, Intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý testoval PRC testami 209 osôb, z ktorých bolo 118 nakazených.


„Odporúčam dodržiavať všetky aktuálne platné opatrenia a v prípade výskytu akýchkoľvek príznakov spojených s ochorením COVID-19 ihneď telefonicky, emailom alebo SMS správou kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, prípadne sa obrátiť na príslušný RÚVZ. Zároveň odporúčame, aby sa obyvatelia dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19,“ apeluje Mária Mancalová, regionálna hygienička. Od začiatku pandémie koronavírusu bolo v okrese Stará Ľubovňa potvrdených 8 445 pozitívnych prípadov.


O POLOVICU VIAC TRIED V KARANTÉNE

Výraznejší nárast oproti minulému kalendárnemu týždňu sa prejavil aj na zatvorených triedach škôl. Skoro v každej už je prerušený výchovno-vzdelávací proces s prechodom na dištančné vzdelávanie v jednotlivých ročníkoch. V karanténe je teda 34 tried v 11 základných školách a v 5 triedach 3 stredných škôl v okrese. Zatvorené sú aj dve triedy v dvoch materských školách. O zatvorení škôl sa zatiaľ neuvažuje.


Kým doteraz neevidovali žiaden pozitívny prípad v zariadeniach sociálnych služieb, aktuálne je už situácia iná. „V jednom zariadení sociálnych služieb na území okresu evidujeme jeden pozitívne potvrdený prípad na ochorenie covid-19 u klienta a jeden u zamestnanca,“ doplnila M. Mancalová.


PACIENTOV BUDÚ ZREJME PREVÁŽAŤ

V Ľubovnianskej nemocnici je podľa regionálneho úradu hospitalizovaných 31 pacientov s koronavírusom, z toho sú dvaja napojení na pľúcnu ventiláciu. Kapacita oddelenia je takmer naplnená a je len otázkou času kedy sanitky začnú voziť pacientov do iných nemocníc, kde sú voľné miesta. Počas tretej vlny pandémie v nemocnici zomrelo na covid-19 deväť ľudí.ČIERNY OKRES: Platné pravidlá pri 3. stupni ohrozenia podľa covid automatu:


Rúška

- povinné nosenie respirátora FFP2 v interiéri a rúška v exteriéri

Bohoslužby

- plne zaočkovaní: maximálne 100 osôb s povinným zoznamom účastníkov

- OTP: maximálne 1 osoba na 15 m2 (ak je plocha menšia ako 90 m2 tak maximálne 6 osôb)

- základ: maximálne 1 osoba na 25 m2 (ak je plocha menšia ako 150 m2 tak maximálne 6 osôb)

Obrady – sobáš, krst, pohreb a iné

- plne zaočkovaní maximálne 100 osôb s povinným zoznamom účastníkov

- OTP: maximálne 6 osôb s výnimkou pohrebov

- základ: maximálne 6 osôb s výnimkou pohrebov

- ZAKÁZANÉ je organizovanie osláv, večierkov, svadieb a karov

Obchody, služby

- dovolený je maximálne 1 zákazník na 15 metrov štvorcových predajnej plochy. Plne zaočkovaní a OTP bez obmedzení

Reštaurácie

- iba okienkový predaj a rozvoz

Cestovanie

- pohyb nie je časovo, ani územne obmedzený (v minulosti sa viazal na núdzový stav)

Školy

- fungujú bežnou, prezenčnou formou, pričom ich činnosť podlieha pravidlám podľa školského covid automatu

Múzeá a iné

- v múzeách, galériách, výstavných sieňach a knižniciach sú povolené len individuálne prehliadky pre plne zaočkovaných s dodržaním maximálneho počtu 1 osoby na 15 metrov štvorcových

Ubytovanie

- zakázané, okrem karanténnych zariadení, ubytovania v súvislosti s výkonom povolania a ubytovania dlhodobého charakteru

Taxi

- povolené s dodržaním podmienok maximálne dvoch klientov na zadných sedadlách, povinná je dezinfekcia po každom klientovi

Fitness

- prevádzky sú zatvorené

Hromadné podujatia

- povolené len pre plne zaočkovaných, maximálne 100 účastníkov s ich povinným zoznamom


ilu. foto: ĽMS

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 39 (20. október 2021)Comments


bottom of page