top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Z miliónovej Odesy do Starej Ľubovne. Dobrovoľníčka Mária sa našla v práci s deťmi

Začínala ako dobrovoľníčka v Centre voľného času, dnes sa snaží o integráciu ukrajinských detí, mládeže a ich rodičov. Už viac ako rok žije v Starej Ľubovni. Ukrajinke Márii Koliak ale chýbajú priatelia i rodina, ktorých nechala na vojnou zmietanej Ukrajine.


Na Slovensko prišla vďaka projektu Európsky zbor solidarity, ktorý je novým programom Európskej únie a poskytuje mladým ľuďom vykonávať dobrovoľnícku prácu, má medzinárodný rozmer.


Chce pomôcť mladým adaptovať sa

Vďaka tomu bola Mária 11 mesiacov dobrovoľníčkou v Centre voľného času (CVČ) v Starej Ľubovni. Pomáhala s organizáciou detských krúžkov, lokálnych a medzinárodných projektov. Neskôr si tu našla prácu. „Pracujem ako komunitná manažérka v Lige za duševné zdravie. V rámci projektu CHIPS poskytujeme komunitné služby na podporu integrácie ukrajinských a slovenských detí, mládeže a ich rodičov. Vytvárame prostredie, vhodné pre nadväzovanie priateľských vzťahov medzi rovesníkmi, umožňujeme neformálne interakcie medzi deťmi rôznych národností,“ doplnila Mária, ktorá organizuje užitočné a zaujímavé aktivity pre deti. Podujatia sú zamerané na kreativitu, kultúru, cestovný ruch a rozvoj zručností. „Napríklad sme mali tvorivé dielne pre deti v Galérii Provinčný dom, kde sme spoločne vytvorili jedinečný dizajn na tričkách. K Medzinárodnému dňu priateľov sme vytvorili náramky priateľstva, ktorými deti mohli obdarovať svojich kamarátov,“ povedala energická mladá žena.

Úsmevné príhody pre jazykovú bariéru

Pre deti pripravujú aj výlety a exkurzie. Na nich sa lepšie spoznajú, osmelia a aspoň na chvíľu zabudnú, že rodinu opustili. Ako prezradila, práca s mladými ju veľmi napĺňa. Sama sa ale potrápila, kým si zvykla bez rodiny a v malom meste. „Pochádzam z Odesy, kde máme takmer milión obyvateľov. V Ľubovni môžete prejsť na akékoľvek miesto za 10 - 20 minút, ale u nás to trvá najmenej hodinu. Vďaka podpore mojej kamarátky a tímu bola táto adaptácia zaujímavejšia. Kolegovia z CVČ mi ukázali miesta v Starej Ľubovni a jej okolí, zoznámili ma s miestnou kultúrou a tradíciami. Bolo zaujímavé vidieť, ako oslavujete Veľkú noc, Vianoce aj Mikuláša,“ doplnila mladá Ukrajinka, pre ktorú boli prvé mesiace na Slovensku náročné. Prispôsobiť sa musela kultúre, jazyku i miestu. „Raz som povedala, že verím, že si Slovensko vybralo mňa a nie ja jeho. Ukrajina a Slovensko majú podobnú kultúru, takže nedošlo k silnému kultúrnemu šoku. Na začiatku bolo veľa vtipných momentov v komunikácii s ľuďmi,“ nechala sa počuť Mária, ktorá prekonať musela i jazykovú bariéru, čo sa jej ale za pomerne krátky čas podarilo, zrejme asi aj preto, že na Ukrajine študovala jazyky a prekladateľstvo. „Niektoré naše slová sú podobné slovenským, ale majú iný význam. Ak u nás poviete - voniate dobre, nečudujte sa, že sa človek urazí. Lebo u nás to znamená - smrdíš. Alebo si stále neviem zvyknúť na to, že v reštauráciách sa podáva ryža s hranolkami a mäsom. U nás by to bola buď ryža, alebo hranolky. Ale vaše bryndzové halušky sú veľmi dobré,“ s úsmevom poznamenala.


Obavy o rodinu na Ukrajine

Pri téme o rodine sa Márii úsmev z tváre na chvíľu vytratil. „Niekedy je ťažké byť preč od svojej rodiny, najmä keď sa s nimi tak často nevidíte. Je dobré, že žijeme vo vyspelom svete a video-komunikácia pomáha prekonávať vzdialenosť,“ smutne podotkla. S rodinou i priateľmi, ktorí ostali vo vojnou bičovanej Ukrajine, môže len telefonovať, o to viac je to pre ňu vzácne, že počuje hlas mamy alebo babky, pretože len tak vie, že sú v poriadku. „Pomáha mi podpora príbuzných, vypočutie babičkinho hlasu po náročnom dni, zdieľanie niečoho nového s mamou či kamarátkami. Bohužiaľ, vojna sa ešte neskončila a nikto nevie, kedy sa skončí...,“ podotkne smutne. Ako dopovie, „som si ale istá, že nás čaká svetlá budúcnosť.“

Plány : Chce zostať na Slovensku

Márii učarovali aj Vysoké Tatry, láka ju však väčšie mesto. Uvažuje, že sa dá na vysokoškolské štúdium. „Ľubovňa je skvelým miestom pre život rodín s deťmi a starších ľudí. Všetko, čo potrebujete, je blízko. Niekedy žartujem, že Stará Ľubovňa je dedina, nie mesto. V budúcnosti by som sa chcela presťahovať do väčšieho mesta na Slovensku, pretože som zvyknutá na veľký počet obyvateľov, neustálu živú atmosféru v meste,“ povedala aktívna mladá dáma, ktorá rada spoznáva nových ľudí, má veľa koníčkov, no práca s mládežou a deťmi je jej srdcová záležitosť a práve v tejto oblasti by sa chcela aj naďalej rozvíjať a pracovať.

Alena Dudláková, foto: archív M.K.

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 29, 16. augusta 2023)

Commentaires


bottom of page