top of page
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Vyrába vianočné ozdoby z falošného patchworku

Updated: Jul 28, 2020


Nádherné, pestrofarebné a hlavne originálne. Také sú ozdoby, ktoré vznikajú spod rúk Aleny Lukačikovej zo Starej Ľubovne. Vianočné gule, ikebany, vence či zvončeky robí tzv. falošným patchworkom.


K tejto technike, ktorou sa dajú robiť napríklad aj veľkonočné kraslice, sa Alena Lukačiková dostala pred troma rokmi prostredníctvom svojej kamarátky a kolegyne z práce. „Videla som to aj na internete a keď mi to ukázala, skúsila som to, a tak ma to chytilo, že som tomu verná doteraz. Začala som kraslicami, pokračovala srdiečkami na Deň matiek a keď prišli Vianoce, vyskúšala som gule. Tie sa robia vďaka svojmu tvaru najlepšie,“ prezradila nám na úvod pani Alena, podľa ktorej to nie je až také náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. „Zvládnu to dievčatá, mamičky na materskej i staršie ženy a urobí im to obrovskú radosť, lebo je to ich výrobok, ktorým si ozdobia stromček. Potrebné je k tomu len pravítko, ceruzka, nožnice, farebné stužky podľa fantázie, polystyrénové gule a obyčajné, aj dekoračné špendlíky,“ doplnila pracovníčka Ľubovnianskej nemocnice, pre ktorú sú výrobky z falošného patchworku záľubou i potešením rodiny a známych.

alena-lukacikova-falosny-patchwork2

„Robím to pre nich rada a zadarmo. Inšpiráciu hľadám hlavne na internete alebo si pomôžem vlastnou fantáziou. Neustále sa snažím vymýšľať niečo nové, keď vidím, že sa to ľuďom páči a obdivujú to,“ dodala s úsmevom na tvári A. Lukačiková. Nie je to nič ťažké Stačí zobrať polystyrénovú guľu, ceruzkou si na nej označiť z jednej aj z druhej strany stredy a začať. „Základom sú štyri 5 cm dlhé stužky, ktoré si prišpendlím na vrchnú aj spodnú časť gule. Potom si nastrihám osem 5 cm dlhých stužiek, ktoré už len farebne dookola kombinujem. Najradšej mám trojkombináciu farieb, v ktorej nesmie chýbať sviatočná biela. Všetky nedokonalosti sa dajú na koniec prekryť dekoratívnymi špendlíkmi a ozdobnou stuhou,“ vysvetlila šikovná Staroľubovnianka, ktorej výroba jednej vianočnej gule trvá zhruba hodinu. Okrem falošného patchworku sa pani Alena venovala kedysi aj štrikovaniu a nedávno objavila čaro medovníkových kreácií. „Keďže sa tomu venujem popri práci, najmä po večeroch a v zime, zaberie mi to všetok voľný čas. Napríklad také vianočné gule začínam robiť už v októbri. Prináša mi to veľkú radosť, keďže som však kresťansky založená, hlavná ozdoba Vianoc by mala byť v našom srdci. Aj preto chcem zaželať všetkým hlavne požehnané a príjemné sviatky,“ zapriala A. Lukačiková.

alena-lukacikova-falosny-patchwork1

Prvým výrobkom pani Aleny bola bielo-zelená kraslica. Odvtedy už urobila nespočítateľné množstvo kraslíc, ikeban, vencov…


Comments


bottom of page