
Krčma na Mýte bola kedysi dávno centrom diania. Stála na okraji Starej Ľubovne a mnohí by si mohli myslieť, že sa tam len pilo. No pravdou je, že v krčme ste sa dozvedeli všetky dôležité informácie, uzatvárali sa tam majetkovo-právne transakcie a rozkvital kultúrno-spoločenský život.
Pripomenuli si aj 2. sv. vojnu Folklórny súbor Vrchovina oslávil 10.výročie založenia súboru svojím prvým tanečno-divadelným predstavením Na Mýte. Dej tanečno-divadelného predstavenia sa odohrával práve tam. Lebo ako odznelo na pódiu: „krčma to je ako ,Voľstrít´ v Amerike.“ Pri rozhodovaní sa, aký program k 10. výročiu pripravia, rozmýšľali čím ukázať Starú Ľubovňu. „Náš okres je veľmi špecifický a iný ako ostatné miesta na Slovensku. Žijú tu Gorali, Rusíni, Spišiaci, Rómovia, voľakedy tu žilo veľmi veľa Židov. Práve preto sme vybrali krčmu, lebo tam sa niekedy všetci stretávali a riešili všetko, čo patrilo ku kultúrnemu a spoločenskému životu,“ povedala vedúca FS Vrchovina Františka Marcinová.

Krčmu Na Mýte vlastnil Robert Pavlovský.„Vybrali sme ju aj preto, lebo je to niečo, čo už tu nie je. Pán Pavlovský, mal veľmi významné miesto v našich dejinách, dostal sa do väzenia, pomáhal počas 2. svetovej vojny,“ozrejmila F. Marcinová. Od vypuknutia najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva uplynulo 1. septembra 80 rokov. Práve tento moment v tanečno-divadelnom predstavení v závere zarezonoval.„Niektorí členovia súboru neboli zo začiatku nadšení, že budeme program končiť smutne. Nejde však o to, ako sme program zakončili. Ide o odkaz, že rozhodnutie jedného človeka zmenilo životy miliónov ľudí a bola to taká davová psychóza, že verím a dúfam, že keď budeme dodržiavať to, čo je v nás dobré – aj tie naše tradície, tak sa k tomu nikdy nevrátime a nikdy už nezažijeme niečo také, ako bola vojna,“vysvetlila hlavnú myšlienku predstavenia vedúca súboru.

O réžiu a scenár sa postaral Peter Karpinský. O choreografický scenár a dramaturgiu Katarína Babčáková a Františka Marcinová, od ktorej prišiel aj nápad.„Zároveň sa mi veľmi páčila myšlienka, že všetci ľudia sme si rovní a je jedno či sme Spišiaci, Šarišania, Židia, Cigáni, že držíme pokope a napriek tomu nám to niekto môže pokaziť. Františka mi vlastne dala akýsi scénosled tancov a už bolo na mne, ako to poprepájam textami,“uviedol P. Karpinský.
V programe boli zaradené rôzne tance a spevy z Kamienky, Šarišského Jastrabia, Haligoviec, Kyjova, Chmeľnice, Jakubian a Plavča.„Program bol vynikajúci. Bol som veľmi milo prekvapený a, pravdupovediac, som nečakal, že to bude v takomto veľkom štýle a bude to mať takú hlbokú myšlienku,“povedal jeden z divákov.

Pred dekádou rokov V začiatkoch vzniku súboru sa stretla partia zanietených, mladých ľudí, ktorí presne vedeli, čomu sa vo folklóre naozaj chcú venovať. A tak 1. augusta v roku 2009 založili folklórny súbor Vrchovina. „Pred desiatimi rokmi sme sa stretli v chatovej oblasti v Starej Ľubovni s tým, že chceme folklór robiť trochu inak. Rozhodli sme sa, že budeme čerpať tradície z nášho okresu a nepreferovať iné regióny Slovenska,“ pripomenula zakladajúca členka Anna Rybovičová. Ako si zaspomínala, začali krôčik po krôčiku. „Prvé vystúpenia sme mali vo Vsetíne a pomaly sa to rozbiehalo. Časom sme už my, starší, odchádzali kvôli rodinným povinnostiam. Prichádzali mladšie sily a nahrádzali nás. Pekne sa to rozrastalo a verím, že o desať rokov to bude ešte hojnejšie,“ dodala milovníčka folklóru. Pre tých, ktorí si tentoraz nevychutnali jubilujúce vystúpenie Vrchoviny, tu máme dobrú správu. Repríza vystúpenia bude v januári. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

foto: Ján Saloň
Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 41 (5. november)
Comments