top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Vznikol nový športový klub. Ponesie názov triElement academy Ľubovňa

Updated: Mar 5

V Starej Ľubovni vznikol nový triatlonový klub triElement academy Ľubovňa. Jeho zámerom je športovo zastrešiť kategórie detí, mládeže i dospelých. Svojim členom chce ponúknuť predovšetkým radosť z pohybu a to pomocou vytvárania špeciálnych športových cvičení a zdravých životných návykov.


Triatlon zahŕňa plávanie, bicykel a beh. Za myšlienkou založenia športového klubu je triatlonista Marek Šlacer, ktorý v Starej Ľubovni istý čas býval a pracoval. Z mesta pochádza aj jeho manželka. „Zistil som, že v Ľubovni je nejaká historická základňa ľudí, ktorí už v minulosti založili prvý triatlonový klub v meste a participovali na pretekoch slovenského pohára. Radosť z tohto športu by som teraz rád priniesol aj do Starej Ľubovne a opäť ho predstavil ľuďom. Je to nádherný šport,“ povedal telom i duchom športovec.


VŠETKY KATEGÓRIE

Informácia o založení triElement academy Ľubovňa prebehla už pred časom, do klubu sa prihlásili prví záujemcovia. „Chceme postupne vytvoriť a sprístupniť tréningové procesy pre tri vekové kategórie. Pre najmladších vo veku sedem až 11 rokov, ktorí sa oboznamujú so športom a tréningy sú zamerané na všeobecný pohybový rozvoj, aby postupne prešli do špecializovaných tréningov. Ďalej plánujeme kategóriu mládež od jedenásť do 19 rokov, kde sa už pristupuje k špecializovaným tréningom. Posledná kategória je od 19 rokov a vyššie, teda aj seniori a veteráni. Je viac-menej otvorená nielen pre aktívnych, starších dospelých, ale aj pre rôznych záujemcov, ktorí sa chcú začať hýbať a nevedia ako. My ich vieme previesť základnými športovými návykmi a do budúcnosti si vedia vyskúšať nejaký hoby triatlon. Ak ich to chytí, tak aj regulárne preteky,“ vysvetlil M. Šlacer.


POTENCIÁL V PODMIENKACH

Potenciál pre fungovanie triatlonu v Starej Ľubovni a okolí podľa M. Šlacera je, aj preto sa s celou myšlienkou zaoberal už niekoľko rokov. „V prvom rade je výborné, že Ľubovňa má svoju plaváreň, pretože by bolo obtiažné trénovať na otvorených vodách. Tiež je tu nádherná príroda s krásnymi kopcami na cyklistiku i tréningy behu. V Pezinku, odkiaľ pochádzam, sú zväčša roviny, tak si tie tréningy nevychutnávam ako tu. Takže aj tu vidím veľký potenciál. Tiež som si robil prieskum a v okolí sa okrem Popradu, Košíc a Spišskej Novej Vsi žiadny triatlonový klub nenachádza. Významným potenciálom je, že je tu veľké športové zázemie, a to nielen pre deti. U nás by to bola istá platforma športu pre dospelých, kde sa môžu stretávať, tvoriť komunitu a začať hlavne športovať. Nemusia to byť hneď veľké dĺžky a trate, ale postupne sa dostávať do fyzickej kondície, vyskúšať si prvý závod a nájsť v tom radosť.“

Prvé nábory do klubu prebehli cez sociálne siete a webové stránky. Zakladateľ si uvedomuje, že s triatlonom bude potrebné záujemcov oboznámiť, aby nemali zbytočné obavy. „Chystáme, pravdepodobne koncom apríla začiatkom mája, a to v spolupráci s plavárňou nábor. Ešte sa rozhodneme, či predstavíme triatlon so všetkými troma druhmi športu alebo dualton, teda plávanie a beh. Vítaní budú všetci, aj tí zvedavci, ktorí si to celé nevedia dosť dobre predstaviť. Termín ešte upresníme,“ prezradil zakladateľ triElement academy. V súčasnosti prebieha predstavovanie tohto športu na stredných školách v meste Stará Ľubovňa.


SKVELÝ POCIT

Samotný triatlon je individuálnym športom, v rámci klubu však možno o ňom hovoriť ako o tímovom športe. „Na tréningoch viete navzájom potiahnuť a podržať jeden druhého. Fungovať sa dá od mladého veku, pokojne až po osemdesiat a viac rokov. Naozaj nepreháňam, neraz sa mi na pretekoch stalo, že ma dotiahol sedemdesiatnik. Je to niečo, čo na ľuďoch v neskoršom veku obdivujem. Z tohto športu sa tešia a dokážu ho vykonávať na porovnateľnej úrovni,“ poznamenal M. Šlacer, ktorý začal s triatlonom pred desiatimi rokmi. „Posúval som si trate na dlhšie a dlhšie a posúval som sa takto nad svoje limity ďalej. Dáva to človeku možnosť nevzdávať sa. Je to skvelý pocit, z tej radosti viete pozitívne fungovať ďalšie týždne či mesiace.“

V prípade záujmu môžu adepti navštíviť webovú stránku www.trielemant.sk kde sa nachádza prihláška i kontaktné údaje.

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 8, 28. februára 2024)

Comments


bottom of page