top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Veľký protest v školstve: Z okresu odchádzajú do Bratislavy štyri autobusy

Do protestného zhromaždenia za lepšie podmienky sa zapájajú aj zamestnanci školstva v okrese Stará Ľubovňa. V stredu 15. júna ich malo odísť do Bratislavy takmer dvesto.Aj žiaci ZŠ na Levočskej ulici v Starej Ľubovni mali kvôli protestu riaditeľské voľno

Zhromaždenie vyhlásilo predsedníctvo Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV). Podľa neho má ísť o najväčší protest zo strany pracovníkov školstva od roku 1989.


Odchádza 185 zamestnancov

Protestujúci sa zídu v Bratislave krátko popoludní, z Námestia SNP sa majú presunúť pred poslaneckú budovu Národnej rady. Nejde pritom len o učiteľov, ako sa viackrát mylne uvádza, ale aj o ostatných pracovníkov, ako sú údržbári, upratovačky či kuchárky. „Z dvadsiatich základných organizácií pri základných a materských školách v našom okrese sa priamo do zhromaždenia zapája 17 z nich. Skoro ráno odchádzajú do Bratislavy štyri autobusy s približne 185 zamestnancami školstva,“ tlmočila nám informácie Lýdia Hricíková, predsedníčka okresnej organizácie OZ PŠaV v Starej Ľubovni.


Žltá farba

Niektoré zo škôl deň protestu využili na udelenie riaditeľského voľna, vo viacerých bude prebiehať vyučovanie s istými obmedzeniami. Zamestnanci, ktorí na protest nevycestujú, budú v školských zariadeniach označení symbolickou žltou farbou v podobe pásky alebo oblečenia.

Z mestských škôl v Starej Ľubovni sú súčasťou odborov všetky, okrem zariadenia v Podsadku.Požiadavky 

1. Valorizácia platov o 10 percent. Požiadavka sa týka všetkých, teda aj
   nepedagogických  zamestnancov a to od 1. júla

2. Úprava platových tabuliek nepedagogických zamestnancov. Dlhodobo je
   poddimenzovaná, zamestnávateľ dopláca rozdiel do minimálnej mzdy.

3. Dofinancovanie zvýšených prevádzkových nákladov. Požiadavka súvisí 
   najmä s neúmerným  nárastom cien energií. 
   

ilustračné foto: Jana Blašková

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 23 (15. jún 2022)Comments


bottom of page