top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

VIDEO Umelci zo štyroch krajín vystavovali aj na vlakovej stanici

Updated: Sep 13, 2021

Niekoľkodňová tvorba v rámci Bienále vizuálneho umenia v Starej Ľubovni, kde sa stretlo 21 umelcov zo štyroch krajín – okrem Slovenska aj z Poľska, Švédska a Maďarska, mala svoje finále v podobe dvoch vernisáži, a to netradične na tunajšej železničnej stanici a v Galérii Provinčný dom. Predchádzala im však dlhá príprava a výber tém i umelcov z radov výtvarníkov, fotografov, sochárov i dizajnérov.

„Chceli sme si vytýčiť nejaký objekt a zistili sme, že najvhodnejšia je železničná stanica, ktorá je pred prestavbou, je teda v takom stave, že ešte vidieť na nej tú históriu aj v pozitívnom, aj v negatívnom zmysle slova...,“ priblížil František Turcányi (na fotografii), koordinátor projektu, ktorý sa odlišoval od bežných umeleckých plenérov aj tým, že splniť rôzne zadania nebolo jednoduché, a preto sa výber umelcov, ktorí prišli tvoriť do Starej Ľubovne, rodil dlho a zvlášť u zahraničných ho ovplyvňovala aj súčasná pandemická situácia. Výsledok ale rozhodne zaujal, či už rozmanitosťou, originalitou až extravagantnosťou.


Inšpirácie: Bývalá Strutkáreň i nápis na stanici

Na niekoľko dní sa tak mesto pod hradom Ľubovňa stalo inšpiráciou na zhmotnenie predstavy na rôzne témy, ktoré mali korešpondovať s mestom, okresom, Spišom, jeho rôznorodosťou, multietnicitou, vysťahovalectvom,... ale i krásami, ktoré si bežný človek nevšimne. A niesol aj podtitul ochrany životného prostredia.


Mimoriadne inšpiratívne, hlavne pre fotografov, ktorí nafotili stovky snímok, do výberu na výstavu sa dostal pritom len zlomok, bola industriálna zóna, najmä útroby bývalej Struktárne, ale zapôsobil aj úhľadne „načmáraný“ nápis na rôznych miestach vlakovej stanice, kde neznámy autor nechal v nemčine odkaz Slovensko je krásne! Či už to myslel ironicky alebo doslovne, témy umelci poňali, ako sa napokon aj očakávalo, svojsky.Rôzne pohľady na krojované ženy

Voľná tvorba bola spojená aj, takpovediac, s domácou úlohou, keď niekoľko umelcov zhmotnilo svoj pohľad na čiernobielu fotografiu krojovaných žien.

„V celom tom sme chceli zanechať odkaz, že márne by sme mali v našich krajoch a na našom Slovensku veľa krásneho, ak by sme sa nesprávali zodpovedne k životnému prostrediu,“ podotkol jeden z hlavných organizátorov Martin Karaš, riaditeľ Ľubovnianskeho osvetového strediska.


Dodať už iba treba, že inšpiratívne stretnutie umelcov a ich spriaznencov sa realizovalo v rámci projektu UZOL kultúry – Stará Ľubovňa – mesto kultúry 2021, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Foto: ĽMS

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 33 (8. september 2021)

Comments


bottom of page