Ukázať veľkú dávku odvahy pred obecenstvom, predstaviť tradíciu odovzdávanú ďalším generáciám, priblížiť detský ľudový kroj či spoločenské oblečenie z obce alebo mesta a načrieť do minulosti cez vyrozprávaný príbeh i predviesť svoj talent – to všetko museli zvládnuť finalistky podujatia Babička Prešovského kraja 2021, ktoré hostila Stará Ľubovňa.
Na pódiu sa v súťažnom zápolení stretlo päť senioriek, medzi ktorými nechýbala reprezentantka Staroľubovnianskeho okresu Mária Valigurská z Nižných Ružbách. A napokon si aj prevzala šerpu s titulom určeným pre ženy nad 60 rokov.
VÍŤAZSTVO JU DOJALO K SLZÁM
Mária Valigurská divákom predstavila svoje vlastnoručne vyšívané kroje. Mnohých zaujal jej bezprostredný a vtipný prejav. „Nič z toho čo tu vidíte, nie je požičané ani vytiahnuté z truhlice starých mám. Nie je to strojová výroba, ale klasická ručná,“ zdôrazňovala M. Valigurská, v ktorej rukách vznikajú kúsky ľudového kroja.
Okrem toho k jej záľubám patrí spev a hra na hudobnom nástroji. V rámci druhej disciplíny vyrozprávala zážitok zo svojho detstva. „Ako malé dievčatko som všetko chcela vedieť, vidieť a počuť. Pamätám si, ako mi niektoré veci naháňali strach, preto si ma raz moja babka posadila a vysvetlila mi, prečo sa niekedy deje čosi, čo nevieme vysvetliť,“ povedala M. Valigurská, ktorá rozpovedala príhodu z vojny. Ocenenie ju veľmi potešilo, po tvári sa jej od dojatia kotúľali slzy. Aj napriek tomu, že to nebolo jej prvé ocenenie, v minulých rokoch sa stala víťazkou okresnej súťaže Naj babička a pamätať si ju môžeme aj zo súťaže o NAJ gruľovník či kysnutý koláč, ktoré sa konajú počas Ľubovnianskeho majálesu.
Všetky staré mamy súťažili s obdivuhodným nasadením. Na pódiu sa predstavila Eva Grohoľová z okresu Bardejov pochádzajúca z Beloveže, ktorá sa vo voľnom čase venuje vareniu, pečeniu, prácam v záhrade a obľubuje kvety. Anna Závacká z Prešova zaujala soľnobanskou paličkovanou čipkou, tiež sa venuje výrobe šúpoľových bábik a madeirových kraslíc. Zástupkyňa z okresu Sabinov Mária Antolová z Pečovskej Novej Vsi je milovníčkou folklóru, športu, varenia a pečenia. Je aj členkou dobrovoľného hasičského zboru, Únie žien a Slovenského červeného kríža. Elena Bažalíková z okresu Vranov nad Topľou z obce Nižných Hrušov svoj čas venuje divadlu a šitiu kostýmov. „Najviac som sa pripravovala na rozprávanie o Hrušove a tiež na krátku pantomimickú scénku,“ popísala E. Bažalíková. Scénka sa odohrávala vo vlaku a vtipne reflektovala rozdiely zo života mladej a staršej generácie.
„Tak ako v minulých rokoch, aj teraz ma babičky veľmi prekvapili, skutočne ako keby boli herečky. Dokázali pekne predstaviť svoje kroje, ľudové umenie, tradície, každá mala svoje čaro,“ povedal Ján Barilla predseda OO JDS, ktorý bol jedným z hlavných organizátorov. Výkony babičiek hodnotila Mária Žemličková za KO JDS, riaditeľka ZŠ Komenského Alžbeta Chamillová a predsedom poroty bol poslanec PSK Peter Sokol.
Foto: ĽMS
Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 34 (16. september 2021)
Commentaires