top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Talentované speváčky zbierajú ocenenia aj za hranicami!

Talentované speváčky zo Starej Ľubovne sa presadzujú nielen doma, ale aj na medzinárodnej scéne. Viac si pozrite v našom reportážnom videu.


Žiačky Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Jána Melkoviča bodovali na medzinárodnej speváckej súťaži. Vyspievali si najvyššie ocenenia! Z troch súťažných vekových kategórií si odniesli štyri prvé miesta, dve druhé a tri špeciálne ceny v podobe pozvánok na ďalšie medzinárodné súťaže.


Veľké spevácke talenty

Medzinárodná spevácka súťaž Welkopolski Paradise 2023 sa konala 21. – 22. októbra v meste Ostrow Wielkopolski v Poľsku. Speváčky populárneho spevu pod vedením učiteľky Marcely Petriľakovej z nej priniesli až deväť cien. „Väčšinou spievame spolu, okrem prípravy počas hodín spevu v ZUŠ cvičíme aj doma. Za duet sme dostali prvé miesto a špeciálne ocenenia. Podarilo sa nám získať pozvanie na Maltu a aj do Talianska na medzinárodné súťaže, ktoré sa budú konať budúci rok,“ povedali sestry Sofia a Katarína Filičkové, ktoré sa spevu venujú od detstva a talent zdedili po svojom otcovi. Ocenenie z medzinárodnej súťaže ich teší a veľmi by si priali mať doma vlastné štúdio, kde by mohli tvoriť.

Rovnako od detstva spieva aj ďalšia ocenená Lucia Abrahamovská: „Toto bola moja prvá väčšia súťaž. Konkurencia bola dosť silná, boli tam dievčatá, ktoré mali na pódiu profesionálny prejav, ktorému by sme sa chceli všetky priblížiť,“ doplnila speváčka.

Zlato v hlase má i Sofia Gontkovičová, ktorá má už viacero skúseností so súťažami, keďže aj minulý rok sa zúčastnila speváckych celoslovenských súťaží a tiež jednej medzinárodnej v Berlíne. „Spev ma baví, môžem sa otvoriť v pesničkách a vyjadriť svoje pocity,“ doplnila talentovaná dievčina. Mnohé skladby dievčatá spievajú aj v anglickom jazyku. „Niektoré z nás študujú na cirkevnom bilingválnom gymnáziu, takže s anglickými textami nemáme problém. Rozumieme im a je to výhoda aj v artikulácii anglických slov. Angličtina nám otvára dvere aj v komunikácii s inými ľuďmi a aj na medzinárodných súťažiach je to plus,“ povedala najstaršia z dievčat Monika Tomusová.


V porote hudobné kapacity

Súťaž organizovala WAPA - svetová asociácia na podporu umelcov. Bol to tretí ročník, no dievčatá zo ZUŠ v Starej Ľubovni sa jej zúčastnili prvýkrát, a to v konkurencii 160-tich účastníkov z krajín ako Poľsko, Slovensko, Izrael, Bulharsko, Litva, Slovinsko, Ukrajina a iné. „Na medzinárodné spevácke súťaže treba najskôr zaslať videonahrávky a odborná porota vyberie najlepších, ktorí sa potom zúčastnia vo finále. Dievčatá ukázali, že patria medzi európsku špičku,“ spokojne podotkol riaditeľ ZUŠ J. Melkoviča Ján Sivuľka. Ten sa zároveň podieľal aj na úprave hudobných podkladov pre speváčky populárneho spevu, ktoré na súťaži sprevádzal: „Aj na túto súťaž sme niektoré podklady upravovali. Keďže naša škola je vybavená hudobným štúdiom, podmienky máme. Odborná porota rozhodla bez ohľadu na to, aby vedeli, odkiaľ žiačky sú a kto ich učí. V porote boli kapacity, ktoré rozhodovali o kvalite,“ doplnil riaditeľ a nezabudol podotknúť, že všetky ocenenia, ktoré žiačky doniesli, sú pre školu výkladnou skriňou a vypovedajú o tom, že v škole majú profesionálnych pedagógov.


Za úspechom stojí pedagóg

Za úspechom žiačok populárneho spevu stojí jedna z nich, Marcela Petriľaková: „Spevu sa venujem odmala, spievam aj v kapele, tiež som si prešla viacerými súťažami či festivalmi a v priebehu rokov som nadobudla skúsenosti, ktoré teraz môžem odovzdávať ďalej svojim žiakom. S týmito dievčatami pracujem už niekoľko rokov, s niektorými som dokonca od ich útleho veku. Sú talentované, snaživé, inteligentné a dobre sa s nimi pracuje, každá z nich zároveň obohacuje svojou originálnou osobnosťou i mňa samú,“ doplnila učiteľka, ktorá v ZUŠ Jána Melkoviča pracuje ôsmy rok a koncom novembra sa chystá so sestrami Filičkovými do Berlína na ďalšiu medzinárodnú súťaž. Zároveň doplnila, že si váži možnosť pracovať s mladými spevákmi, rozvíjať ich talent a najmä pôsobiť v škole, ktorá vytvára ideálne podmienky potrebné na to, aby mohli tvoriť kvalitnú hudbu.

Alena Dudláková

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 40, 1. novembra 2023)

Comentarios


bottom of page