top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

VIDEO Pripravili stretnutie ukrajinských matiek

Updated: Apr 21, 2022

Radnica v Starej Ľubovni pripravila stretnutie ukrajinských rodín, ktoré našli v meste útočisko pred vojnou. Zámerom malo byť zmapovanie situácie a zistenie, čo hlavne matky s deťmi potrebujú.


Mesto chce mať prehľad o utečencoch

„Je veľmi ťažké zozbierať takéto informácie, zatiaľ máme iba sprostredkované cez rodiny, u ktorých sú Ukrajinci ubytovaní. Podľa toho vieme, že v Starej Ľubovni je 49 ľudí, z toho je 31 dospelých, ostatné sú deti,“ informovala Mária Raššová, vedúca sociálneho oddelenia mestského úradu. Situácia sa pritom každým dňom vyvíja, viacerí naším mestom prichýlení idú ďalej, napríklad do Nemecka, či sa aj vracajú späť. Samospráva ale chce nielen zozbierať informácie o nových, zväčša dočasných občanoch, ale pomôcť s informáciami aj rodinám, prevažne matkám s deťmi.


Doplnia iba kapacity škôl

Na stretnutí v kultúrnom dome sa tak s mestskou samosprávou, zástupcami úradu práce, charity či lekármi stretlo okolo 40 žien, viaceré prišli aj s deťmi. „Väčšinou najprv smerujú na úrad práce, aj s tým im pomôžu tí, u ktorých sú ubytovaní. Ale chceme, aby vedeli podrobne, kde sa majú obrátiť a s akou požiadavkou,“ dodala M. Raššová.Aj od zástupcov úradu práce tak dostali potrebné vysvetlenie, na čo majú nárok, na koho sa obrátiť, ako si hľadať prácu a podobne. Ich otázky smerovali aj k umiestneniu detí do škôl. „Zatiaľ sme prijali do materských a základných škôl po tri deti, s tým, že sa informujú ďalšie matky. Môžeme ich prijať v rámci kapacít, ktoré máme v jednotlivých triedach s tým, že nebudeme vytvárať ďalšie triedy,“ doplnil Štefan Joštiak z MsÚ. Ako dodal, aj v mestských škôlkach sú učiteľky, ktoré ovládajú ukrajinský jazyk, a teda uľahčujú deťom lepšiu adaptáciu.Potrebujú preklenúť náročné obdobie

Radnica bude zisťovať aj záujem ukrajinských odídencov o kurzy slovenského jazyka a podľa toho sa zariadi. „Čo sa týka škôl, zatiaľ si nechávajú čas, potrebujú si zariadiť iné veci, potvrdenia u lekárov a podobne. Prioritné je pre nich materiálne zabezpečenie, prichádzajú tu s vecami, takže tie až tak nepotrebujú. Skôr sa pýtali, kedy dostanú nejaké peniaze na prechodné obdobie, to ich asi najviac trápi,“ potvrdila vedúca sociálneho oddelenia. Aj kvôli tomu, aby sa ukrajinské rodiny vedeli lepšie zorientovať, dostali na stretnutí letáčiky s potrebnými informáciami a kontaktmi.Ukrajinci denne volajú lekárom

Rovnako o zdravotnej starostlivosti, viaceré základné informácie im priblížila lekárka Tetyana Derbak, ktorá v Starej Ľubovni pracuje už 5 rokov. „Väčšinou potrebujú predpísať lieky, najviac ich trápi štítna žľaza, cukrovka, vysoký tlak či chrbtica. Prídu aj s tým, že mali pred týždňom úraz a nevedia, čo majú robiť, vypíšem im výmenný lístok na chirurgiu. Denne telefonujú, máme 2-3 takýchto pacientov, ktorí potrebujú našu pomoc,“ potvrdila lekárka, ktorá sa snaží byť nápomocná svojim rodákom. Pomocnú ruku podáva aj Spišská katolícka charita, v sídle budovy oproti pošte stále prebieha zbierka, kde ukrajinské rodiny nachádzajú materiálnu pomoc. Ako informovala riaditeľka Iveta Tinathová, prvotne vyzbierané dary smerovali v prvej vlne na hranice.
ANKETA

Irena

- Slováci nám pomáhajú, dobre nás prijali. Bývame už mesiac v Litmanovej. Prišla som tu s dieťaťom, 6-ročným, chodí už druhý týždeň do škôlky, je spokojné. A čo by sme potrebovali? Asi prácu.


Tatjana

- My ako rodina sme prišli na Slovensko skôr, sme z Rivnenského okresu, mesto Dubno. Slováci sú veľmi dobrí ľudia, Stará Ľubovňa je veľmi pekné mesto, deti tu majú rady školu i škôlku, už tu majú aj kamarátov. Je mi veľmi ľúto, aká situácia nastala na Ukrajine a tiež chcem povzbudiť všetkých Ukrajincov, aby aj oni tu pocítili slovenskú podporu.


Ján

- Pochádzam z mesta Chmeľnyckyj v západnej časti Ukrajiny. Ľudia na Ukrajine sú veľmi znepokojení tým, čo sa v týchto dňoch deje. Nikto neočakával, že Rusko podnikne takúto bezprecedentnú inváziu na našu krajinu, je to nevyprovokované, kruté, drsné a neuveriteľné, všetkých nás to nesmierne trápi. Študujem na Kyjevskej národnej univerzite, na Inštitúte medzinárodných vzťahov a mal by som obhajovať svoju krajinu v medzinárodných záležitostiach, avšak bol som prinútený ju opustiť kvôli hrozbe zo strany Ruskej federácie.


Kateryna

- Sme farníkmi Ukrajinskej gréckokatolíckej patriarchálnej rady v Kyjeve. Naši bratia a sestry nám pomohli skontaktovať sa s gréckokatolíckou cirkvou na Slovensku. Stretli sme sa s kňazom o. Rastislavom, chodíme v Litmanovej do chrámu. Z Kyjeva je nás teraz 7-9 ľudí, ale v miestnom komunitnom centre sú ľudia z celej Ukrajiny. Pomoc sme cítili a dostávali od celého slovenského ľudu. Ľuďom z Litmanovej, ktorí nám pomáhajú, sme nekonečne vďační. Podporuje nás aj gréckokatolícka komunita.


Foto: ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 14 (13. apríl 2022)

Comments


bottom of page