top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

VIDEO Spomienka na smutné výročie i zmluva na hrade. S Poliakmi hovorili o 130 miliónoch

Stará Ľubovňa sa v uplynulý piatok 24. februára stala miestom stretnutia zástupcov Malopoľského vojvodstva Poľskej republiky a samosprávy Prešovského kraja v súvislosti s tohtoročným 20. výročím spolupráce týchto regiónov. Akoby symbolicky, na hrade Ľubovňa, kde boli podpísané mnohé významné dohody, bola podpísaná aj dohoda o ďalšej spolupráci prihraničných regiónov.


„Bavili sme sa o rozdelení takmer 130 miliónov eur na jednotlivé roky a verím, že tieto finančné prostriedky pomôžu v jednotlivých oblastiach, či už je to kultúra, cestné prepojenia, cyklodoprava, ale aj mnohé ďalšie oblasti. Nie je to krátkodobá záležitosť, budeme pracovať na ďalších intenzívnych spoluprácach,“ povedal krátko po rokovaní medzi slovenskou a poľskou stranou predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský.


Prínos pre Starú Ľubovňu

„Kontakty medzi Malopoľskom a Prešovským samosprávnym krajom boli vždy dobré, aktívne a dynamické. Samosprávny Prešovský kraj je jedným z hlavných zahraničných partnerov Malopoľska. V priebehu rokov sme spoločne zrealizovali množstvo projektov, napr. v oblasti kultúry, vzdelávania a infraštruktúry,“ pripomenul maršal Malopoľska Witold Kozłowski. Ako dodal, Slovensko má čo ponúknuť poľským návštevníkom, osobne bol nadšený návštevou Štrbského plesa.

Ďalšiu spoluprácu vidí mesto Stará Ľubovňa hlavne v rozvoji Programu Interreg. „Naďalej intenzívne pracujeme na výzvach, pripravujeme vzdelávací, resp. ubytovací projekt, finalizujeme projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu historického vojenského tábora, tiež máme pripravenú cyklotrasu Stará Ľubovňa - Nová Ľubovňa a ďalšie. Veríme, že tá spolupráca bude úspešná,“ konkretizoval Ľuboš Tomko, primátor mesta Stará Ľubovňa. Ako dodal, je dobré, že také významné stretnutie sa uskutočnilo na našom hrade Ľubovňa, pripomenul, že projekt Interreg 2014 - 2020, kde bolo umiestnených 160 miliónov eur, je známy tým, že sa skoro celý vyčerpal a Stará Ľubovňa mala z neho profit hlavne v oblasti cyklotrás.

hm, foto.: ĽMS


VIDEO


Pietna spomienka na smutné výročie Súčasťou medzinárodného stretnutia bola pietna spomienka k smutnému 1. výročiu vojny na Ukrajine v kaplnke hradu Ľubovňa, kde zúčastnení po skončení modlitieb uložili k oltáru červené karafiáty symbolizujúcimi hrdosť a obdiv, a tak si uctili obete vojnového konfliktu na Ukrajine. Pavol Lacko, dekan FÚ Rímskokatolíckej farnosti v Starej Ľubovni: - Možno pred rokom sme si ani nepripúšťali, alebo sa nám zdalo ako v zlom sne, že niečo také sa udeje... Ale kdesi sa hromadí tá ľudská zloba a potom to prepukne. A je to veľká škoda - sú tu straty na ľudských životoch, materiálne veci, všetko to, čo človek vytvoril, teraz ničíme... Asi sa musíme modliť za to, aby sme mali to srdce pripravené na to, čo nám Pán Boh hovorí a viac ho počúvali, ako to svoje sebectvo a pýchu. Milan Majerský, predseda PSK: - Verím, že táto agresia bude čoskoro ukončená, som rád, že v ľuďoch sa prebudilo aj dobro a mali ochotu pomáhať a my sme aj dnes s kolegom maršálkom z Poľska zhodnotili, že tak, ako Slováci aj Poliaci dali do toho srdce a videli tú bolesť a pomáhali. Osobne si myslím, že v tejto chvíli už je Ukrajina víťazom tejto vojny, a to je minimálne morálnym, lebo také zomknutie národa, aké Ukrajina prejavila v tomto vojnovom konflikte, sme ešte nevideli v novodobej histórii. Ľuboš Tomko, primátor mesta Stará Ľubovňa: - Bola to veľmi pekná dôstojná spomienka na veľmi smutný deň, ale na veľmi peknom mieste a pred veľmi pekným oltárom sv. Michala archanjela. A, priznám sa, necítil som až tak úplne smútok, ako skôr nádej, aby sa naozaj táto situácia vyriešila, aby mier zavládol na Ukrajine čo najskôr. Pred rokom sme zažívali obrovskú neistotu, a nesmieme si na tento stav na Ukrajine zvyknúť, že je to normálne, lebo je to nenormálne a tragické.


Comments


bottom of page