top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • musalova1

VIDEO Situácia s covidom sa rapídne zhoršuje, v nemocnici chýba personál

Predpoklad, že tretia vlna pandémie bude miernejšia, sa nepotvrdil. Prírastok novonakazených láme rekordy a hygienici neprinášajú optimistické prognózy. Navyše prudko pribúdajú ľudia, ktorí už nákazu kovidom nezvládajú v domácej liečbe a potrebujú hospitalizáciu.


Ľubovnianska nemocnica má už reprofilizované covidové oddelenie naplnené na maximum, pacientov už odváža aj do iných nemocníc a ďalšou hrozbou je, že chýba aj personál. Výpadok okolo 10 percent zamestnancov, z ktorých 20 je pozitívnych, je na hranici pokrytia zdravotnej starostlivosti pre vyše 50-tisícový spád.

Aktuálne je na covidovom oddelení Ľubovnianskej nemocnice 35 hospitalizovaných, z toho 24 potrebuje kyslíkovú podporu. Na lôžkach tu leží 7 detí aj rodička s novorodencom. Štyria pacienti sú vo veľmi ťažkom stave na umelej pľúcnej ventilácii na ARO oddelení.


Bude sa mať kto starať o pacientov?

Aj veľmi prudko sa zhoršujúca situácia v nemocnici primäla vedenie k ďalším krokom, reprofilizuje, a teda otvára ďalších 15 kovidových lôžok na detskom oddelení. „Zlé je to však s personálom, chýba nám 49 ľudí, z toho 20-ti sú covid pozitívni, máme tu jednu karanténu, päť OČR-kiek a ďalší sú na bežných PN-kách,“ priblížil aktuálny personálny stav riaditeľ Peter Bizovský. Ako dopovedal, je to tak na hranici, kedy vie nemocnica zabezpečiť akutnú aj covidovú medicínu. „Sám si ale neviem predstaviť, čo bude ďalej. Reprofilizovať ďalšie lôžka na ďalších oddeleniach nemá význam, ak nebude mať kto robiť. A interné oddelenie nemôžeme zatvoriť, pôrody nezastavíme, akutné stavy neprestaneme operovať...,“ vyjadril obavy riaditeľ.

V nemocnici sa snažia preklápať personál podľa potreby. „Je to veľmi náročné, všetci sa striedame, sme už vyčerpaní. Bojím sa, že keď to tak bude ďalej rásť, bude s tým problém,“ vyjadrila sa lekárka Aneta Petrušová (na fotografii v krúžku) z kovidového oddelenia, kde ležia pacienti vo veku od jedného do 86 rokov. „Vo väčšine prípadov sú to ľudia nezaočkovaní. Štatistiky hovoria jasne, že zaočkovanosť je nízka a tí očkovaní sú tu fakt hospitalizovaní minimálne a s ľahším priebehom,“ potvrdila lekárka oddelenia, kde je práca mimoriadne náročná tak po fyzickej, ako aj psychickej stránke.


Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 42 (10. november 2021)

Comments


bottom of page