Na stôl júnového zasadnutia poslancov sa dostala aj petícia obyvateľov Starej Ľubovne, ktorých rušia kultúrno-spoločenské podujatia organizované na Nám. gen. Štefánika.
Celkovo 43 podpísaným občanom, prevažne z Námestia gen. Štefánika a Ulíc 1. mája, 17. novembra, ale aj Zámoyského, Mierovej, Popradskej, Okružnej, Obrancov mieru a Nám. sv. Mikuláša - prekáža nielen hluk aj po 22. hodine, ale i znečistenie okolia a trvalé zničenie porastov v záhradkách.
Aj keď petíciu adresovali mestskému úradu, nie zastupiteľstvu, napriek tomu sa ju radnica rozhodla predložiť na diskusiu mestskému plénu.
POSLANCI ZVAŽOVALI AJ PRESUN AKCIÍ
Ako vysvetlil primátor Ľuboš Tomko, to preto, aby sa rozvinula širšia verejná diskusia, pretože po každom masovejšom podujatí eviduje vedenie mesta opakované sťažnosti. Ide hlavne o veľké podujatia, ako je jarmok a pivný festival. Ďalší masový festival Ľubovniansky majáles sa už v ostatnom období neorganizuje. „Jasné, že jarmok sa prekladať nebude, lebo je to dôležitá akcia, ale tie ostatné by možno nebolo zlé zvážiť a presunúť inde,“ navrhol poslanec Pavol Mišenko. Pripomenul v minulosti známu lokalitu na futbalovom ihrisku, ktorú miestni volali Vierbinky a kde sa konali všetky spoločenské podujatia. Ako však načrtol poslanec Jaroslav Pavlík, presunúť väčšie akcie na periférium by bolo rizikové aj z pohľadu menšej účasti, čo by nemuselo vyhovovať stankárom, resp. organizátorom.
ŽIADAJÚ O STRPENIE
Viacerí poslanci uznali, že čulá zábava môže rušiť miestnych a znižuje kvalitu ich bývania v centre mesta. „Mne sa to páči, keď sa niečo deje v meste, aby zas nezanikol ten život v centre. Však nie je tých akcií veľa,“ povedal k téme poslanec Miroslav Vrábeľ a navrhol, či by sa tolerancia blízko bývajúcich nedala odmeniť napríklad nejakými vstupenkami na kultúrne podujatia a podobne. Od Michala Filička zas padol návrh presunu pivného festivalu do historického centra alebo pred Dom služieb, kde nie je až taká hustá obytná zóna.
Zachovať všetky akcie v lokalite na Nám. gen. Štefánika navrhla poslankyňa Edita Oláhová aj s tým, že má aj opačné reakcie od ľudí, ktorí sú starší, bývajú tam, a teda im to neprekáža. Na to, že v prípade výberu iných lokalít, by boli nutné investície v podobe zabezpečenia potrebného zázemia (voda, elektrina...)pre veľké akcie, upozornila poslankyňa Klaudia Satkeová, ktorá nie je za zmenu.
NÁJDE SA KOMPROMIS?
S témou sme oslovili aj ľudí v uliciach Starej Ľubovne. „Chápem tých ľudí, tiež by ma to rušilo, hlavne starší, chorí a tiež tí, ktorí idú ráno do práce a rodiny s deťmi, to nemajú ľahké,“ reagovala jedna z oslovených.
Iní sa prikláňali k tomu, že obyvatelia potrebujú aj zábavu. „Niekedy toho bolo v centre viac a ľuďom to neprekážalo. Kedy sa budeme baviť, ak nie teraz?!“ argumentovali.
Viacerí sa ale prikláňali k tomu, že treba hľadať kompromis.
Či sa vyhovie jednej či druhej strane, alebo sa nájde zlatá stredná cesta - je nateraz otázne.
Každopádne, okrem permanentných sťažností dotknutých obyvateľov, sa prvýkrát k téme otvorila verejná diskusia, ktorá napokon môže postupne prispieť k zlepšeniu života sťažovateľov.
Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 17, 17. júl 2024
Comments