Už deväť rokov trvá súdny spor žalobcu z košickej mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva a žalovaných z Ministerstva školstva SR a Mesta Stará Ľubovňa.
Vo veci údajnej segregácie rómskych detí v Podsadku. 7. mája tohto roku Mestský súd Bratislava IV neuložil povinnosť odstrániť segregáciu rómskych detí na Základnej škole v miestnej časti Stará Ľubovňa - Podsadek.
Prípad zo Starej Ľubovne bol vôbec prvým, kedy Najvyšší súd SR v roku 2022 rozhodol, že dochádza k diskriminácii detí zo znevýhodnenej komunity v etnicky homogénnej škole, a to práve na základe ich príslušnosti. Roky sa tak vedie proces, o záveroch ktorého nemajú jednoznačné názory ani odborníci. Poškodzuje to však meno Starej Ľubovne a brzdí aktivity, ktoré by práve prospeli vo vzdelávaní rómskej komunity.
SAMOSPRÁVA ODMIETA SEGREGÁCIU
Najvyšší súd nariadil Okresnému súdu v Bratislave zisťovať aktuálny stav v Starej Ľubovni. Medzi návrhmi žalobcu o prijatí takzvaného desegregačného plánu sa nachádzajú zmenené školské obvody, zavedenie mestskej dopravy pre deti v Podsadku či dokonca zrušenie školy.
Mesto opakovane zdôrazňuje, že rešpektuje slobodnú voľbu výberu rodičov pre základnú školu, žiadna zo základných škôl nevydala Rozhodnutie o neprijatí dieťaťa a na každej škole v našej zriaďovateľskej pôsobnosti sa vzdelávajú rómske deti. „Za mimoriadne dôležité považujeme to, aby deti chodili do školy a vyučovací proces nevymeškávali,“ zdôraznil primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko. Na pojednávaní mestského súdu Bratislava IV uplynulý týždeň napokon súd žalobu zamietol.
NEZISKOVKA TRVÁ NA SVOJOM
Rozhodnutie nie je ešte právoplatné. Ako uvádza v tlačovej správe Poradňa pre občianske a ľudské práva po zoznámení sa s rozsudkom mestského súdu podá voči nemu odvolanie. „Faktom je, že nezákonné segregované vzdelávanie rómskych detí na škole v Podsadku, o ktorom rozhodol Najvyšší súd - naďalej pretrváva. A podľa Najvyššieho súdu žalovaný štát a mesto za tento stav nesú zodpovednosť. Najvyšší súd vo svojom rozsudku doslovne konštatoval, že štát v spolupráci s obcou musia prijať účinné opatrenia - či už zákonodarnou iniciatívou, vytvorením stimulačných podmienok, ako aj tvorbou školských obvodov - aby segregácii zabránili,“ vyjadrila sa Vanda Durbáková, právna zástupkyňa Poradne. Štefan Ivanco, programový koordinátor Poradne k rozhodnutiu dodal, „máme za to, že nie je úlohou mimovládnej organizácie navrhovať v tejto veci konkrétne opatrenia. Je zodpovednosťou štátu a samosprávy, aby navrhli a uskutočnili konkrétne kroky, ktoré nezákonnú segregáciu vo vzdelávaní odstránia.“
RODIČIA Z PODSADKU SÚ SPOKOJNÍ
Zriaďovateľ naďalej trvá na tom, že žiakov v Podsadku nesegreguje, rozšírenie školy zrealizoval blízko osady, čo napokon rodičom vyhovuje. Ako povedala riaditeľka Viera Kičurová, na ostatnom zápise sa do iných škôl rozhodli dať svoje dieťa len štyria rodičia. A ako sa ukazuje, kapacita školy v Podsadku už opäť nepostačuje. Celý spor vrhá na mesto nielen zlé svetlo, ale obmedzuje ho aj v ďalších projektoch. V Podsadku je už dlhodobo v pláne výstavba materskej školy, čo ale podľa všetkého opäť môže naraziť na podobný problém.
(Pozn. Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č 19, 15. máj 2024)
Comments